• ROK SZKOLNY 2023/2024

          WYCHOWAWCZYNIE: Edyta Drągowska, Dorota Ogonowska

          RAMOWY ROZKŁAD DNIA

          6.30 – 8.00-PRZYCHODZIMY DO PRZEDSZKOLA

          Schodzenie się dzieci w grupach dyżurujących. Gry, zabawy i zajęcia dowolne wg pomysłów dzieci przy niewielkim udziale nauczyciela. Zabawy integrujące grupę. Oglądanie książek, czasopism, rozwiązywanie zagadek, rebusów, łamigłówek. Zabawy dowolne. Praca indywidualne z dziećmi. Wykonywanie zadań indywidualnych, kończenie prac z dnia poprzedniego. Obserwacja pedagogiczna. Rozmowy kierowane z dziećmi zgodne z tematyką kompleksową i zainteresowaniami dzieci. Zabawy ruchowe.

          8.00 – 8.30 GIMNASTYKUJEMY SIĘ, PRZYGOTOWUJEMY DO ŚNIADANIA,

          Ćwiczenia poranne według zestawów ćwiczeń. Wyrabianie nawyków i czynności higienicznych, kulturalnych, związanych z samoobsługą dziecka i przygotowaniem do śniadania. Kształtowanie nawyków samodzielnego, estetycznego i kulturalnego zjadania posiłku.

          8.30 – 9.00 ŚNIADANIE

          9.00 – 10.00 UCZESTNICZYMY W ZABAWACH I SYTUACJACH EDUKACYJNYCH
          Zajęcia wychowawczo-dydaktyczne realizowane według wybranego programu wychowania przedszkolnego, wyzwalające aktywność dziecka w różnych sferach rozwojowych.

          10.00 – 10.45   BAWIMY SIĘ DOWOLNIE W SALI

          Zabawy swobodne dzieci lub przy niewielkim udziale nauczyciela. Praca indywidualna z dzieckiem.

          10.45 – 12:00 SPACERUJEMY, BAWIMY SIĘ NA ŚWIEŻYM POWIETRZU

          Gry i zabawy ruchowe na powietrzu, w tym zajęcia sportowe, obserwacje przyrodnicze, prace porządkowo-ogrodnicze, spacery i wycieczki. W przypadku nieodpowiedniej pogody gry i zabawy ruchowe w salach.
           

           12.00 PRZYGOTOWUJEMY SIĘ DO OBIADU, OBIAD
          Wyrabianie nawyków i czynności higienicznych, kulturalnych, związanych z samoobsługą dziecka   oraz przygotowaniem do obiadu. Kształtowanie nawyków samodzielnego, estetycznego i kulturalnego zjadania posiłku.

          12:30-14.30 ODPOCZYWAMY -przygotowanie do leżakowania i  leżakowanie 

          12:30-14:30-zajęcia dodatkowe wg harmonogramu zajęć, realizacja projektu Kasztanowe przedszkole

           

          14.30-15.00 JEMY PODWIECZOREK
          Wyrabianie nawyków i czynności higienicznych, kulturalnych, związanych z samoobsługą dziecka oraz  przygotowaniem do posiłku.
          Kształtowanie nawyków samodzielnego, estetycznego i kulturalnego zjadania posiłku.

          15:00-17:00 BAWIMY SIĘ W KĄCIKACH ZAINTERESOWAŃ LUB NA PLACU ZABAW

          Zabawy edukacyjne i wychowawcze organizowane przez nauczyciela oraz podejmowane z inicjatywy dzieci, zabawy integrujące grupę zróżnicowaną wiekowo, zabawy swobodne na placu zabaw.
          Rozchodzenie się dzieci.

          Podstawa programowa wychowania przedszkolnego realizowana jest w godzinach 7.30 – 12.30

          Dzieci należy przyprowadzić do godz.8.00 a odbierać najwcześniej  od godziny 12.30

           

          Pierwsze dni Kasztanków

          Minęły już dwa tygodnie od kiedy najmłodsze dzieci przekroczyły drzwi przedszkola i rozpoczęły nową  oraz ciekawą przygodę. Ten czas poświęciły na oswojenie się z  nową sytuacją, poznawaniu swojej sali, zabawek, kolegów i koleżanek a także przełamywaniu tęsknoty za rodzicami. Przedszkolaki poznały już swój plan dnia, zrobiły  pierwszą pracę plastyczną symbolizującą nazwę grupy a także ustaliliśmy wspólnie zasady panujące w naszej grupie a każdy przypieczętował to odbiciem swego paluszka.

          Dzień Kropki

          15 września Kasztanki  obchodziły Dzień Kropki.Celem zajęć  było wzbudzenie u dzieci kreatywności, pomysłowości oraz zachęcenie ich do tworzenia i działania.
          Tego dnia nasze zabawy wypełnione były kolorowymi kropkami. Dzieci tworzyły własne kompozycje z kolorowych kropek, komponowały  kropkowe gąsienice, szukały czarnych  kropeczek dla biedroneczek. Wszyskie ubranka dzieci wypełnione były kolorowymi kropkami.

           

           

           

          Idzie jesień przez ogród i sad

          W otatnim tygodniu września dzieci miały okazję bliżej poznać różne warzywa i owoce, które można znaleźć w sadzie i ogrodzie. Dokonały podziału na warzywa i owoce oraz dzieliły ich nazwy  na  sylaby. Gra w owocowe memory pozwoliła dzieciom bawić się i jednocześnie rozwijać swoją umiejętność zapamiętywania. Dzieci odgadywały  zawartość słoików przy użyciu latarki a także za pomocą dotyku musiały określić jakie warzywo  trzymają w rączkach. Wykonały pracę plastyczną odbijając na kartce owoce zamoczone w farbie. Dzieci  z gruszek i winogron zrobiły zdrowe jeże, które później zjadły ze smakiem.
          Na koniec tygodnia, obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Każdy chłopiec otrzymał słodki upominek od swoich koleżanek z grupy.

           

           

           

          DARY JESIENI

          W pierwszym  tydniu października  dzieci miały okazję poznać i docenić piękno jesieni. Wcieliły się w  Detektywa przyrody i  używając lupki szukały żołędzi, liści, kasztanów i innych skarbów, które można znaleźć w parku i  lesie. Podejmowały próby układania rytmów z żołędzi i liści. Ćwiczyły spostrzegawczość dobierając obrazki z darami  jesieni do ich ich cieni. Przedszkolaki składały z rozsypanki obrazkowej jesiennego ludzika  dopasowując kawałki tak, aby odtworzyć pełny obrazek. Układały kasztany według podanego wzoru rozwijając zdolności manualne. Dzieci uczyły się piosenki  "Kolorowe liście" a także odbiły swoje rączki w jesiennych kolorach, tworząc z nich liście. Połączone odbitki stworzyły  jesienne drzewo. To był tydzień pełen kolorowych barw, gdzie dzieci  rozwijały swoje umiejętności i wyobraźnię.

           

          CO Z CZEGO OTRZYMUJEMY 

          W trzecim tygodniu października kasztanki miały wiele ciekawych zajęć związanych z pochodzeniem różnych produktów. O mące, mleku i wełnie wiedzą już chyba wszystko. 

          11 października to dziewczynki miały swoje święto, o którym pamiętali koledzy z grupy i obdarowali swoje koleżanki słodkim upominkiem.

          19 października obchodziliśmy Dzień Patrona.

          JESIENNA POGODA

          W ostatnim tygodniu października kasztanki rozmawiały o  jesiennej pogodzie. Poznały różne zjawiska atmosferyczne, które występują w tym czasie, takich jak deszcz, wiatr, mgła czy zmienne temperatury. Dzieci

          musiały przewidzieć, jaki rodzaj odzieży powinny założyć na podstawie deszczowej pogody. Klasyfikowały kalosze według kolorów i wzorów oraz dobierały je w pary. Skakały przez kałuże, rozróżniały wielkości duży - mały, układały rytmy, wykonały pracę plastyczną, rysowały po śladzie. Dzieci z nauczycielem  przeprowadziły eksperyment, w którym dowiedziały się, jak powstaje deszcz z chmury. Były bardzo zafascynowane tym procesem.

          DZIEŃ POSTACI Z BAJEK 

          6 listopada radośnie obchodziliśmy Dzień Postaci z Bajek.  W tym dniu, każde dziecko  przyszło przebrane do przedszkola za swoją ulubioną postać z bajki. Podczas zajęć przedszkolaki  wykonywały zadania związane z bajkami. Na zakończenie  dzieci dostały ciasteczka  od Baby Jagi z bajki o „Jasiu i Małgosi”.  Było wesoło, a ten dzień dostarczył  wiele pozytywnych emocji.

           

          MOJE ZDROWIE

          W dniach 20 -24.11 Kasztanki rozmawiały o zdrowym  odżywianiu i prowadzeniu aktywnego trybu życia. Każdy przedszkolak doskonale wie, że aby być zdrowym, należy zdrowo się odżywiać i uprawiać sport. Na podstawie bajek, opowiadań i pogadanek, dzieci dowiedziały się, na czym polega zdrowa dieta, poznały piramidę żywienia, klasyfikowały produkty  na zdrowe i  niezdrowe. Dobierały w pary szczoteczkę z pastą, utrwalając kolory, poznały, jak należy dokładnie myć ząbki. Kasztanki zrobiły też  zdrowe żelki, które zostały zjedzone ze smakiem.

          DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
           

          27 listopada  Kasztanki uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim przyjacielem-misiem. Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Poznały historię święta, wspólnie brały udział w zabawach ruchowych, plastycznych,  zgadywankach,  układankach oraz chętnie pozowały do zdjęć w fotobudce.  Ten dzień w przedszkolu był pełen wrażeń.

          W ŚWIECIE DINOZAURÓW 
           
          W dniach 27.11-01.12 Kasztanki  miały zajęcia, które wprowadziły dzieci w prehistoryczny świat i przybliżyły im życie wyjątkowych gadów. Przedszkolaki dowiedziały się,  jak wyglądały, czym się żywiły. Podczas zajęć dzieci chętnie  porównywały wygląd dinozaurów, określały ich wielkość, segregowały je według określonej cechy, układały obrazek w całość,   bawiły się  w archeologów i prowadziły wykopaliska. W zorganizowanym kąciku przyrody  można było podziwiać różne okazy dinozaurów. Nie zabrakło również ciekawych zabaw ruchowych  oraz  plastycznych związanych z tematyką zajęć

          IDĄ ŚWIĘTA

          Okres przedświąteczny to czas pełen emocji, przygotowań, ale przede wszystkim radości płynącej z oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia. Również  najmłodsze Kasztanki rozpoczęły wielkie przygotowania. Dzieci stworzyły świąteczne prace plastyczne, uczestniczyły w zajęciach ruchowych, muzycznych oraz ubrały choinkę. 6 grudnia przedszkolaków odwiedził Św. Mikołaj, który wręczył przedszkolakom  upominki.

          ZIMA I ZWIERZĘTA 

          W dniach 8 -12 stycznia dzieci w przedszkolu rozmawiały na temat zimy i zwierząt. Podczas spotkań dzieci dowiedziały się, jak należy się ubrać w zimową pogodę, aby nie zmarznąć. Poznały również ptaki, które zimują w Polsce i uczyły się ich nazw, dzieląc je na sylaby,  opisywały ich wygląd zewnętrzny. Dzieci dowiedziały się, jak można pomóc ptakom w zimie, układały ptaki według kodu. Poznały zapis graficzny liczb 1, 2 i 3 oraz liczyły  w zakresie 3. Przedszkolaki miały okazję wykonać pracę plastyczną związaną z tematem zimy i zwierząt. Ponadto uczestniczyły w aktywnościach muzycznych i ruchowych, które wspomagały rozwijanie ich umiejętności motorycznych i rytmicznych. W piątek 12.01 w przedszkolu odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Kasztanki  zaprezentowały swoje umiejętności wokalne i taneczne. Po części artystycznej nadszedł czas na wręczanie upominków. Każde dziecko przygotowało wcześniej własnoręcznie zrobione prezenty dla swoich babć i dziadków. 

          DZIEŃ PIZZY

          9 lutego Kasztanki świętowały „Międzynarodowy Dzień Pizzy”. Tego dnia sala przedszkola zamieniła się w prawdziwe, włoskią pizzerie. Na zajęciach dzieci miały okazję dowiedzieć się jak powstaje ten kultowy włoski placek i jakich składników potrzeba, aby go przygotować. Przedszkolaki miały także możliwość stworzenia w grupach kolorowych, smakowicie wyglądającej pizzy. Kulminacyjnym punktem tego wyjątkowego dnia było oczywiście zjedzenie przepysznej pizzy, którą zrobiły malutkie rączki. To był niezwykle smakowity dzień!

           

          MUZYKA WOKÓŁ NAS

          W dniach 12.02-16.02 Kasztanki przeniosły się do krainy muzyki.

          Dzieci poznały różne instrumenty, na których mogły grać, rozpoznawały je po dotyku i po tym, jaki dźwięk wydają. Poznały pojęcia: orkiestra, dyrygent, pięciolinia, nuty.  Nauczyły się piosenki na "Na bębenku", łączyły w pary nuty w takich samych kolorach, układały rytmy, ćwiczyły grafomotorykę rysując szlaczki po śladzie, wykonały pracę plastyczną, uczestniczyły w aktywnościach ruchowych, a na koniec tygodnia wykonały własne instrumenty

          KOSMOS

          W dniach 19-23.02 Kasztanki wybrały się w kosmiczną podróż. W ramach zajęć o tematyce „kosmicznej” przedszkolaki poznały wiele nowych zagadnień; dzieci miały okazję dowiedzieć się, co to jest przestrzeń kosmiczna, kto to jest kosmonauta, jak wygląda rakieta kosmiczna, ile jest planet, jak wyglądają gwiazdy. Zastanawiały się też, czy ufoludki naprawdę istnieją.  Przez cały tydzień uczestniczyły  „nieziemskich” zajęciach ruchowych, muzycznych i plastycznych wykonując m.in. rakiety kosmiczne oraz ufoludki. 

           ZAWODY

          W ostatnim tygodniu lutego Kasztanki rozmawiały o Zawodach. Gościły rodziców, którzy przyszli i opowiedzieli o swojej pracy. Serdecznie dziękujemy mamie Helenki i Radka, cioci Stasia oraz tacie Nikosia. 

           

          ZWIERZĘTA Z DŻUNGLI I SAWANNY

          W dniach 11-15.03 dzieci rozmawiały o egzotycznych zwierzętach zamieszkujących dżunglę i sawannę.  Przedszkolaki w tym czasie poznały nazwy egzotycznych zwierząt i określały liczbę sylab. Opisywały  ich wygląd zewnętrzny, układały zwierzęta z rozsypanki obrazkowej. Nauczyły się nowej piosenki i tańca do utworu "Dżungla". Uczestniczyły w wielu  aktywnościach ruchowych oraz plastycznych. 

           

          PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

          21 marca  Kasztanki miały doskonałą okazję, aby wspólnie świętować nadejście wiosny. W tym dniu wszyscy bawili się doskonale. Były tańce, śpiew i zabawy. Przedszkolaki chętnie rozwiązywały wiosenne zagadki.  Nie zabrało również zabaw plastycznych, podczas których dzieci wykonały Panią Wiosnę. Wszystkie dzieci wyruszyły barwnym korowodem na boisko szkolne. Podczas przemarszu bacznie obserwowały piękno budzącej się do życia przyrody, wypatrywały pączków na drzewach, pierwszych kwiatów. Przywoływały Wiosnę głośnymi okrzykami i piosenkami.Ten dzień z pewnością był dla każdego przedszkolaka radosnym i niezapomnianym wydarzeniem.

          MARCOWA POGODA

          W dniach 18-22.03 przedszkolaki realizowały tematykę kompleksową „Marcowa pogoda ”. Dzieci poznały znaczenie przysłowia „W marcu jak w garncu”, utrwaliły nazwy zjawisk atmosferycznych charakterystycznych dla marcowej pogody, przeliczały w zakresie 5, utrwalały prawidłowe trzymanie i wycinanie nożyczkami, wykonywały eksperyment, nauczyły się piosenki " Powitanie wiosny" oraz choreografię do niej. Przedszkolaki uczestniczyły również w aktywności na świeżym powietrzu, a podczas spacerów wykonywały obserwacje przyrodnicze.

           WIELKANOC

          W ostatnim tygodniu marca przedszkolaki rozmawiały o zwyczajach i  tradycjach Świąt Wielkanocnych. Dzieci uczestniczyły w zabawach  ruchowych, muzycznych  i zajęciach plastycznych, które sprawiły wiele uśmiechu i zadowolenia!

          WIOSENNE POWROTY

          W dniach 08-12.04 dzieci  uczyły się o powrotach ptaków migracyjnych do Polski, rozwijając przy tym różnorodne umiejętności. Wzbogaciły wiedzę o pakach wracających do Polski, opisywały ich wygląd zewnętrzny, dzieliły ich nazwy na sylaby, rozwijały spostrzegawczość i poczucie rytmu do piosenki, usprawniały umiejętności liczenia, rozwijały zainteresowanie przyrodą, rozwijały sprawność rąk, tworzyły przeczenia do podanych określeń przymiotnikowych, a także rozwijały wyobraźnię  poprzez prace plastyczne i aktywność fizyczną.

          WIOSENNY OGRÓDEK

          Kasztanki przygotowały w sali swój mały wiosenny ogródek, w którym posadziły fasolę i obserwowały wzrost rośliny, zaznaczając odpowiedni etap na obrazkach. Każde dziecko posadziło również swoją własną cebulkę, o  którą  dbało podlewając i podziwiając, jaki urósł szczypiorek.

          DBAMY O PRZYRODĘ

           W dniach 22 -26.04 dzieci rozmawiały, jak należy dbać o przyrodę. Przedszkolaki poznawały zasady, których należy przestrzegać, aby chronić środowisko naturalne, uczyły się poprawnego segregowania śmieci, liczyły na konkretach do czterech, utrwalały figury geometryczne, klasyfikowały przedmioty ze względu na kolor, wykonały  prace plastyczne, a także sensoryczne gniotki w kształcie kropelek, uczyły się piosenki  "Duszki leśne",  poznały trudne słowo recykling. Wszystkie te działania miały na celu podkreślenie, jak ważne jest nasze zaangażowanie w działania na rzecz ochrony naszej planety oraz rozbudzenie w dzieciach potrzeby dbania o naturę.