• Rok 2009 w historii gminy Juchnowiec Kościelny zapisał się jako przełomowy dla najmłodszych dzieci i ich rodziców. Wtedy właśnie z inicjatywy Wójta Gminy Juchnowiec Kościelny zostało utworzone przedszkole samorządowe, nazwane „Kasztanowym przedszkolem”.

           

          1 września 2009 roku próg przedszkola przekroczyły dzieci trzy- i czteroletnie, które do swojej dyspozycji miały salę zabaw z przylegającą do niej łazienką, stołówkę, szatnię oraz plac zabaw na zewnątrz.

           

          Kadrę kierowniczą przedszkola tworzyły: pani dyrektor Barbara Klimaszewska oraz dwie panie wicedyrektor Renata Pieńkowska i Teresa Radziewicz. Bezpośrednio z dziećmi pracowały panie Beata Birycka i Kamila Sawicka jako wychowawczynie, pani Małgorzata Grzegorczyk jako nauczyciel wspomagający, a także pani Ewa Konopka jako pomoc nauczyciela.

           

          Uroczyste otwarcie kasztanowego przedszkola miało miejsce 12 października 2009 r. Wydarzenie to swoją obecnością uświetnili: wójt gminy Czesław Jakubowicz, ksiądz proboszcz Andrzej Kondzior, radni Rady Gminy Juchnowiec Kościelny, pracownicy urzędu gminy, przedstawiciele władz oświatowych, a także rodzice. W programie uroczystości było odsłonięcie tablicy z logo przedszkola, wyświęcenie sal, pasowanie na przedszkolaka, występ dzieci, oraz zasadzenie kasztanowca na trawniku przed placem zabaw.

           

          To ważne wydarzenie zostało upamiętnione na łamach lokalnej gazety „Nasza Gmina”.

           

          W pierwszym roku działania przedszkole składało się z jednego oddziału dzieci 3-4letnich, czyli Kasztanków, do którego uczęszczało dwadzieścioro pięcioro dzieci. Obecnie nasze przedszkole liczy sześć oddziałów, a są to:

          Kasztanki- grupa dla dzieci trzyletnich

          Motylki, do której uczęszczają czterolatki

          Żabki, czyli grupa dzieci cztero- i pięcioletnich

          Biedronki- grupa pięciolatków

          oraz Pszczółki i Sówki, czyli najstarsze grupy dla dzieci sześcioletnich.

           

          Od początku swego istnienia przedszkole dba o wszechstronny rozwój dzieci poprzez różnorodne oddziaływania dydaktyczne i wychowawcze. Przedszkolaki mają zapewnione zajęcia z zakresu mowy i myślenia, matematyki, dziedzin artystycznych, czyli muzyki i plastyki oraz rozwoju ruchowego. Ponadto biorą też udział w zajęciach kulinarnych, przyrodniczych, z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej, a także poszerzają swoją wiedzę o świecie poprzez różnorodne zabawy badawcze i eksperymenty.

           

          Wszystkie oddziaływania dydaktyczne i wychowawcze byłyby mniej skuteczne, gdyby dzieci nie miały energii potrzebnej do uczestniczenia w zajęciach. Energię tę dostarcza pożywienie przygotowywane w doskonale wyposażonej kuchni. Posiłki w trzech młodszych grupach są serwowane w salach, natomiast dzieci ze starszych grup schodzą do stołówki szkolnej.

           

          Każdego roku kalendarz przedszkolny wypełniają uroczystości, w których uczestniczą nie tylko dzieci, ale również zaproszeni goście. Pierwszą uroczystością - już w listopadzie - jest pasowanie na przedszkolaka, podczas której najmłodsza grupa jest symbolicznie włączana w poczet przedszkolaków. Na początku grudnia dzieci odwiedza Mikołaj z okazji swoich imienin, a pod koniec miesiąca odbywają się uroczystości związane z celebrowaniem świąt Bożego Narodzenia. W drugiej połowie stycznia dzieci goszczą w przedszkolu babcie i dziadków, dla których to spotkanie dostarcza zwykle wielu wzruszeń. Luty z kolei  to miesiąc karnawałowy, więc przedszkolaki oddają się zabawie podczas balu przebierańców. Ostatnią uroczystością jest zakończenie roku szkolnego, po której pozostaje już tylko korzystanie z wakacji i oczekiwanie na kolejny rok.

          W czasie trwania pandemii koronawirusa dzieci nadal przygotowują występy dla swoich bliskich. Niestety rodziny przedszkolaków nie mogą oglądać ich na żywo, więc każdorazowo otrzymują link do nagrania części artystycznej.

           

          Wielokrotnie w ciągu roku dzieci mają możliwość prezentowania swoich umiejętności podczas różnorodnych konkursów. Talenty artystyczne przedstawiają w konkursach muzycznych, plastycznych i recytatorskich, natomiast sprawność fizyczną w zawodach sportowych. Wśród naszych przedszkolaków jest wielu laureatów tychże konkursów, co potwierdzają zdobyte dyplomy, medale i puchary.

           

          Nie tylko dzieci mają możliwość zaprezentowania w przedszkolu swoich talentów. Rodzice przedszkolaków również wielokrotnie wykazywali się kreatywnością i posiadanymi umiejętnościami uczestnicząc w organizowanych w przedszkolu warsztatach plastycznych, spotkaniach integracyjnych, czy też jasełkach bożonarodzeniowych.

           

          Przez minione lata w murach naszego przedszkola gościło wiele ciekawych osób, które nie tylko przekazywały swoją wiedzę, ale też prezentowały swoje pasje, zainteresowania i niecodzienne umiejętności. Pośród nich byli strażacy, policjanci, dogoterapeutka, pielęgniarka, muzyk z Opery i Filharmonii Podlaskiej, a także piłkarze Jagiellonii Białystok.

           

          Poznawaniu ciekawych osób i miejsc służyły również organizowane dla dzieci wyjazdy. Przedszkolaki niejednokrotnie uczestniczyły w spektaklach Białostockiego Teatru Lalek, ucztach muzycznych Opery i Filharmonii Podlaskiej, poznawały dawne zwyczaje w Białostockim Muzeum Wsi, zwiedzały najciekawsze miejsca Białegostoku, gościły w gmachu Radia Białystok, a także przyglądały się z bliska pracy strażaków podczas wizyt w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 4 w Białymstoku.

           

          Ogromnym sukcesem przedszkola było realizowanie dwóch projektów noszących nazwy „Przedszkola Marzeń” i „Kasztanowe przedszkole”. Dzięki pozyskanym środkom finansowym dzieci mogły uczestniczyć w bezpłatnych zajęciach dodatkowych, wśród których były zajęcia matematyczne, plastyczne, muzyczne, językowe, przyrodnicze, kulinarne, fotograficzne, konstrukcyjne, multimedialne, ruchowe oraz rozwijające motorykę małą. Część dzieci uczestniczyła także w zajęcia specjalistycznych: logopedycznych, społeczno – emocjonalnych i terapii SI.

           

          Dzięki udziałowi w projektach została utworzona nowa sala przedszkolna, powstał plac zabaw na zewnątrz, uwielbiane przez dzieci miejsce do zabaw i relaksu na górnym holu oraz sala do terapii SI. Znacząco wzbogaciło się wyposażenie sal przedszkolnych dzięki tablicom interaktywnym i projektorom interaktywnym (tzw. magicznym dywanom), a także dzięki ogromnej ilości różnorodnych pomocy dydaktycznych, które spowodowały, że oferta edukacyjna przedszkola jest jeszcze bogatsza, a oddziaływania skuteczniejsze.

           

          O jak najlepsze funkcjonowanie przedszkola dbają: pani dyrektor Barbara Klimaszewska oraz panie wicedyrektor Beata Cylwik i Teresa Radziewicz, natomiast w utworzonych w przedszkolu sześciu grupach pracuje dziesięć nauczycielek i cztery pomoce.

           

          Lepszy w stosunku do rówieśników nie uczęszczających do przedszkola start w szkole, liczne osiągnięcia i sukcesy świadczą o tym, że decyzja podjęta w roku 2009 była niewątpliwie decyzją słuszną. Przedszkole w Juchnowcu  zapisało się na kartach historii gminy Juchnowiec Kościelny jako placówka, która przyczyniła się do lepszego rozwoju najmłodszych mieszkańców, którzy z każdym rokiem będą coraz bardziej kreować otaczającą rzeczywistość lokalną.