ROK SZKOLNY 2024/2025
Wychowawczyni: Anetta Śliwowska
RAMOWY ROZKŁAD DNIA
6.30 – 8.00 PRZYCHODZIMY DO PRZEDSZKOLA
Schodzenie się dzieci w grupach dyżurujących. Gry, zabawy i zajęcia dowolne wg pomysłów dzieci przy niewielkim udziale nauczyciela. Zabawy integrujące grupę. Oglądanie książek, czasopism, rozwiązywanie zagadek, rebusów, łamigłówek. Zabawy dowolne. Praca indywidualnA z dziećmi. Wykonywanie zadań indywidualnych, kończenie prac z dnia poprzedniego. Obserwacja pedagogiczna. Rozmowy kierowane z dziećmi zgodne z tematyką kompleksową i zainteresowaniami dzieci. Zabawy ruchowe.
8.00 – 9.00 GIMNASTYKUJEMY SIĘ, PRZYGOTOWUJEMY DO ŚNIADANIA,
Ćwiczenia poranne według zestawów ćwiczeń. Wyrabianie nawyków i czynności higienicznych, kulturalnych, związanych z samoobsługą dziecka i przygotowaniem do śniadania. Kształtowanie nawyków samodzielnego, estetycznego i kulturalnego zjadania posiłku. Czynności higieniczne po posiłku.
9.00 – 9.30 ŚNIADANIE9.30 – 10.30 UCZESTNICZYMY W ZABAWACH I SYTUACJACH EDUKACYJNYCH
Zajęcia wychowawczo-dydaktyczne realizowane według wybranego programu wychowania przedszkolnego, wyzwalające aktywność dziecka w różnych sferach rozwojowych.10.30 – 11.00 BAWIMY SIĘ DOWOLNIE W SALI
Zabawy swobodne dzieci lub przy niewielkim udziale nauczyciela. Praca indywidualna z dzieckiem.
11.00 – 12.00 SPACERUJEMY, BAWIMY SIĘ NA ŚWIEŻYM POWIETRZU
Gry i zabawy ruchowe na powietrzu, w tym zajęcia sportowe, obserwacje przyrodnicze, prace porządkowo-ogrodnicze, spacery i wycieczki. W przypadku nieodpowiedniej pogody gry i zabawy ruchowe w salach.
12.00– 12.30 PRZYGOTOWUJEMY SIĘ DO OBIADU, OBIAD
Wyrabianie nawyków i czynności higienicznych, kulturalnych, związanych z samoobsługą dziecka oraz przygotowaniem do obiadu. Kształtowanie nawyków samodzielnego, estetycznego i kulturalnego zjadania posiłku.12.30 – 14.30 - zajęcia dodatkowe wg harmonogramu zajęć, realizacja [rojektu Kasztanowe przedszkole
lub
12.30-14.30 - BAWIMY SIĘ W KĄCIKACH ZAINTERESOWAŃ LUB NA PLACU ZABAW
Zabawy ruchowe, edukacyjne i wychowawcze organizowane przez nauczyciela oraz podejmowane z inicjatywy dzieci, obserwacja pedagogiczna, praca indywidualna, udział w zajęciach dodatkowych.
14.30-15.00 JEMY PODWIECZOREK
Wyrabianie nawyków i czynności higienicznych, kulturalnych, związanych z samoobsługą dziecka oraz przygotowaniem do posiłku.
Kształtowanie nawyków samodzielnego, estetycznego i kulturalnego zjadania posiłku.
15:00-17:00 BAWIMY SIĘ W KĄCIKACH ZAINTERESOWAŃ LUB NA PLACU ZABAWZabawy edukacyjne i wychowawcze organizowane przez nauczyciela oraz podejmowane z inicjatywy dzieci, zabawy integrujące grupę zróżnicowaną wiekowo, zabawy swobodne na placu zabaw.
Rozchodzenie się dzieci.
Podstawa programowa wychowania przedszkolnego realizowana jest w godzinach 7.30 – 12.30Dzieci należy przyprowadzić do godz.8.00, a odbierać najwcześniej od godziny 12.30
Witamy po wakacjach w naszym przedszkolu
Minęły pierwsze dwa tygodnie po wakacjach. Dzieci wróciły do przedszkola. Przed nimi ostatni rok przygotowań do wielkiego wydarzenia, jakim będzie pójście do szkoły.
Zapoczątkowaliśmy wspólnie nowy rok, w którym będziemy kontynuować założenia z poprzednich lat. Każdy poniedziałek jest poświęcony rozwijaniu umiejętności społecznych oraz rozwojowi emocjonalnemu. Dzieci będą śledziły przygody bohaterów cyklu, czytanych przez nauczyciela opowiadań. We wtorki będą doskonalić umiejętności językowe oraz przygotowywać się do pisania i czytania. W te dni również czekają na nie spotkania z literaturą dziecięcą. Każda środa stanie się przygodą z matematyką, przede wszystkim w sposób aktywny. W czwartki dzieci wejdą w świat przyrody, a ostatni dzień w przedszkolu poświęcony będzie działaniom muzycznym oraz plastyczno-technicznym, rozwijaniu wyobraźni i małej motoryki. Codziennie dzieci będą podejmowały aktywność fizyczną, uczestnicząc w zróżnicowanych zabawach i grach ruchowych oraz ćwiczeniach porannych. Realizowane będą również ćwiczenia gimnastyczne. Nie zapomnimy o regularnych wyjściach na dwór – do ogrodu przedszkolnego, na place zabaw czy na spacery o różnej tematyce. Aby stworzyć miłą atmosferę w grupie, każdego ranka dzieci wspólnie będą się bawić do pląsu.
7Spotkanie integracyjne w grupie Pszczółki
Korzystając z ostatnich ciepłych dni 17 września w grupie Pszczółki odbyło się spotkanie integracyjne rodziców i dzieci. Wspólnie z rodzicami przedszkolaki wesoło bawiły się na placu szkolnym. W tym czasie pozostali rodzice zajęli się pieczeniem kiełbasek na ognisku. Spotkanie zakończyło się występem teatralnym rodziców pt. „Na straganie” i wspólnym tańcem. Impreza przebiegła w miłej atmosferze. Wychowawczynie p. Anetta i p. Bożena dziękują Rodzicom za przybycie i pomoc w organizacji naszej przedszkolnej imprezy.
11„Fikołki”
23 września 2024r. byliśmy w sali zabaw Fikołki w Białymstoku. Przedszkolaki pomimo, iż była to ich pierwsza wizyta w tym miejscu doskonale się tam odnalazły. Był to czas nie tylko na rozwijanie ogólnej sprawności fizycznej, ale także okazja do doskonałej zabawy i rozładowania dziecięcej energii, a co najważniejsze – radosnej zabawy.
Z ogromnym entuzjazmem i dużą dawką energii korzystały z dostępnych w sali sprzętów: tuneli, labiryntów, basenów z kulkami oraz zjeżdżalni. Przejazd autokarem dostarczył dzieciom dodatkowych wrażeń, niektóre z nich jechały nim po raz pierwszy.
1,5 godziny zabawy upłynęło przedszkolakom bardzo szybko i choć zmęczone to uśmiechnięte i bardzo zadowolone wróciły do przedszkola.
Przedszkolaki nie mogą się już doczekać kolejnej wycieczki.
1Wizyta w teatrze
W dniu 7.10.2024 przedszkolaki z grup Pszczółki i Sówki wzięły udział w teatralnym wydarzeniu. Wspólnie obejrzeli przedstawienie teatralne pt. „Kopciuszek” w wykonaniu aktorów Teatru Wrocławskiego In-Art. Bajka przeniosła dzieci w magiczną podróż do świata, w którym najważniejszymi wartościami są: wrażliwość, empatia i pasja, a nowoczesna baśń jest inspiracją do odkrywania głębi ludzkiego serca.
Dzień Drzewa
10 października to szczególny dzień w kalendarzu młodego ekologa. W tym dniu obchodzony jest Dzień Drzewa. To szczególne święto wymyślił w 1872 roku w USA miłośnik przyrody Juliusz Morton, kierując się powiedzeniem, że: „Inne święta służą jedynie przypomnieniu, dzień drzewa wskazuje zaś na przyszłość”.
Grupa Pszczółki zaangażowała się w tą akcję m.in poprzez: inspirujące rozmowy na temat roli drzew w życiu człowieka i ich znaczenia dla czystości powietrza . Przedszkolaki wzięły udział w wielu aktywnościach, których głównym motywem było drzewo. Dzieci wykonały ciekawe prace plastyczne, bawiły się w ogrodzie przedszkolnym przytulając drzewa, a w czasie zabaw badawczych oglądały, dotykały liści i owoce.
Święto Drzewa to doskonała okazja by kształtować postawę ekologiczną wśród najmłodszych i rozbudzać w nich poczucie odpowiedzialności za zieleń wokół nas.
1Dzień Anioła
W czwartek 30 października w naszym przedszkolu obchodziliśmy wyjątkowe święto – Dzień Anioła. Całe przedszkole wypełniła radosna atmosfera. Wszystkie dzieci przyszły przebrane za anioły, co sprawiło, że poczuliśmy się jak w niebie. Podczas świętowania nie zabrakło śpiewania piosenek o Aniołach, które wprowadziły nas w jeszcze bardziej anielski nastrój. Dzieci z radością uczestniczyły we wspólnym śpiewaniu i zabawie. Każde dziecko wykonało własnego Aniołka, którego zabrali do domu. Oby anielski nastrój tego dnia pozostał z nami jak najdłużej.
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
5 listopada to był naprawdę dzień jak z bajki. Od samego rana w naszym przedszkolu było bajkowo i kolorowo. Wszystko za sprawą Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele przebrali się za ulubionych bohaterów. Wśród bajkowych postaci byli m.in. Śpiąca Królewna, Roszpunka, Jednorożce, Dzwoneczek, Sonic, przedstawiciele Psiego Patrolu oraz wiele innych postaci.
3Święto Niepodległości
8 listopada w naszym przedszkolu obchodziliśmy rocznicę odzyskania niepodległości. Nasza grupa wspólnie z grupą Sówki przygotowała krótką część artystyczną, która maiła za zadanie przybliżyć młodszym kolegom i koleżankom ważność daty 11 listopada. Wspólnie odśpiewaliśmy hymn Polski, a następnie wzięliśmy udział w pokazie mody patriotycznej.
1Ja i moje ciało
W dniach 12-15 listopada 2024 r. Pszczółki poznawały własne ciało i zgłębiały wiedzę na temat ludzkiego organizmu. Dowiedziały się, że u człowieka występuje pięć zmysłów: wzrok, węch, smak, słuch i dotyk. Poprzez zabawę sprawdzały co potrafią ich oczy, uszy, nos, co czują poprzez dotyk. Uczyły się współpracy w grupie podczas wykonywania pracy plastycznej. Zaznajomiły się z piosenką „ Nasze uszy słyszą świat”, bawiły się do piosenki „Głowa, ramiona, kolana, pięty” wskazując odpowiednie części ciała. Następnym punktem w poznawaniu siebie były emocje. Dzieci rozmawiały o swoich potrzebach, oczekiwaniach, rozpoznawały i nazywały emocje i uczucia własne i innych.
4Odczytaj wiadomość
Dni od 25 do 29 listopada pełne były atrakcji. Tydzień rozpoczął Dzień Pluszowego Misia. Każdy z nas przyniósł swojego pluszowego przyjaciela, z którym spędził w przedszkolu cały dzień.
Podczas zajęć w przedszkolu zgłębialiśmy tematy związane ze sposobami komunikacji (w tym komunikacji ze zwierzętami) i przeliczaniem pieniędzy.
Dzieci poznały literę k, K, układały model sylabowy i głoskowy wyrazu „koperta”, uczyły się poprawnie artykułować głoskę i określały miejsce jej występowania w różnych słowach, a także podawały przykłady innych słów rozpoczynających się tą głoską. W trakcie zabawy „Paczka – paczuszka” poszerzyły wiedzę dotyczącą zdrobnień językowych. Dowiedziały się również, czym zajmuje się listonosz. W środę sześciolatki doskonaliły umiejętności matematyczne związane przeliczaniem pieniędzy, kodowaniem, klasyfikowaniem, tworzeniem rytmów i odtwarzaniem układów. Sprawdzały swoje umiejętności podczas wykonywania ćwiczeń indywidualnych przy stolikach. Dzień zakończyły projektowaniem znaczków pocztowych według własnego pomysłu. W czasie indywidualnej pracy przy stolikach sześciolatki odsłuchiwały głosy zwierząt i porządkowały je w odpowiedniej kolejności, określały nastrój zwierząt na obrazkach, ćwiczyły małą motorykę podczas wycinania, rysowania i klejenia, rozwijały umiejętność uzasadniania swojego wyboru. W czasie spaceru po okolicy kształtowały umiejętność obserwacji i analizy zachowań zwierząt napotkanych po drodze oraz podsycały ciekawość poznawczą.
W czwartek wzięliśmy udział w uroczystości Pasowania na przedszkolaka.
Piątek dzieci zaczęły od zabawy zabawkami przyniesionymi z domu, gdyż był to już ostatni piątek miesiąca.
W tym tygodniu sześciolatki regularnie wypełniały indywidualnie karty pracy, utrwalały i rozszerzały swoją wiedzę. Rozwijały kreatywne myślenie podczas wykonywania samodzielnych prac plastycznych. Uczyły się również współpracy w grupie podczas ćwiczeń gimnastycznych i zabaw ruchowych.
Zimowa aura, jaka pojawiła się na początku tygodnia przyniosła dużo radości. Powstały nawet pierwsze bałwany. Ale na prawdziwy śnieg musimy chyba jeszcze poczekać…
5Czyńmy dobro.
Dni od 2 do 6 grudnia były najsłodszymi dniami w naszej grupie. W czwartek panie z fabryki cukierków uczyły nas, jak zrobić świątecznego lizaka a w piątek odwiedził nas Mikołaj z podarunkami. Było naprawdę super.
Nie myślcie jednak, że tylko słodycze nam w głowie, bo w tym tygodniu dzieci rozwijały umiejętność refleksji nad własnym zachowaniem i zapoznały się ze sposobami pomocy innym. Dzieci nauczyły się nowej powitanki ,,Czyńmy dobro”. Każdego poranka ilustrowały ją ruchem.
Przedszkolaki wysłuchały opowiadania ,,Pomaganie to ważna sprawa”, po którym miały możliwość wypowiedzenia się, czy warto pomagać innym. Wspólnie doszły do wniosku, że pomagać można bez względu na wiek zarówno ludziom, jak i zwierzętom. Podczas zabaw: „Warto pomagać”, „Jak mogę komuś pomóc?”, „Kiedy pomagam, to…” i „Pomaganie na co dzień” dzieci rozwijały empatię i chęć zrozumienia potrzeb innych osób. Wskazywały na właściwe i niewłaściwe zachowania wobec rówieśników, zapoznały się z akcjami charytatywnymi. Omówiły, w jaki sposób można pomagać na co dzień, dzieliły się swoimi doświadczeniami i propozycjami, przełamywały nieśmiałość podczas wypowiedzi na forum grupy. Podczas prac plastycznych samodzielnie wykonały ozdoby choinkowe, które zdobią teraz wspólną choinkę.
Rozwijały kondycję fizyczną w trakcie zabaw ruchowych. Nie zabrakło też wyjść na świeże powietrze.
21Jasełka
We wtorek 17 grudnia, dzieci z grupy „Pszczółki” zaprezentowały wzruszający występ, wcielając się w postacie związane z Bożym Narodzeniem. Przedszkolaki, przebrane za Józefa, Maryję, aniołki, gwiazdki mędrców, pastuszków, śpiewały kolędy, recytowały wiersze oraz tańczyły w rytm świątecznych melodii, zachwycając publiczność. Dzieci odwiedził również Mikołaj z podarunkami. Po uroczystości dzieci wraz z rodzicami udały się na wspólne śpiewanie kolęd oraz słodki poczęstunek.
10Bal karnawałowy
W poniedziałek 13 lutego br. w naszym Przedszkolu odbył się wielki bal karnawałowy. Tego dnia już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, królewny, motylki, kotki, Spider-Mana, … nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. Kiedy pojawiły się pierwsze rytmy wesołej muzyki, to wszystkie przedszkolaki z wielką ochotą rozpoczęły pląsy i tańce. Wszyscy bawili się znakomicie. Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały salę balową. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze.
Bal karnawałowy dla przedszkolaków to dzień niezwykły, wyczekiwany. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było u nas.
8