ROK SZKOLNY 2024/2025
Wychowawczynie: Kamila Sawicka, Magdalena Ciecierska
RAMOWY ROZKŁAD DNIA
6.30 – 8.00-PRZYCHODZIMY DO PRZEDSZKOLA
Schodzenie się dzieci w grupach dyżurujących. Gry, zabawy i zajęcia dowolne wg pomysłów dzieci przy niewielkim udziale nauczyciela. Zabawy integrujące grupę. Oglądanie książek, czasopism, rozwiązywanie zagadek, rebusów, łamigłówek. Zabawy dowolne. Praca indywidualne z dziećmi. Wykonywanie zadań indywidualnych, kończenie prac z dnia poprzedniego. Obserwacja pedagogiczna. Rozmowy kierowane z dziećmi zgodne z tematyką kompleksową i zainteresowaniami dzieci. Zabawy ruchowe.
8.00 – 8.30 GIMNASTYKUJEMY SIĘ, PRZYGOTOWUJEMY DO ŚNIADANIA,
Ćwiczenia poranne według zestawów ćwiczeń. Wyrabianie nawyków i czynności higienicznych, kulturalnych, związanych z samoobsługą dziecka i przygotowaniem do śniadania. Kształtowanie nawyków samodzielnego, estetycznego i kulturalnego zjadania posiłku.
8.30 – 9.00 ŚNIADANIE
9.00 – 10.00 UCZESTNICZYMY W ZABAWACH I SYTUACJACH EDUKACYJNYCH
Zajęcia wychowawczo-dydaktyczne realizowane według wybranego programu wychowania przedszkolnego, wyzwalające aktywność dziecka w różnych sferach rozwojowych.10.00 – 10.45 BAWIMY SIĘ DOWOLNIE W SALI
Zabawy swobodne dzieci lub przy niewielkim udziale nauczyciela. Praca indywidualna z dzieckiem.
10.45 – 11.15 SPACERUJEMY, BAWIMY SIĘ NA ŚWIEŻYM POWIETRZU
Gry i zabawy ruchowe na powietrzu, w tym zajęcia sportowe, obserwacje przyrodnicze, prace porządkowo-ogrodnicze, spacery i wycieczki. W przypadku nieodpowiedniej pogody gry i zabawy ruchowe w salach.
11.30– 12.00 PRZYGOTOWUJEMY SIĘ DO OBIADU, OBIAD
Wyrabianie nawyków i czynności higienicznych, kulturalnych, związanych z samoobsługą dziecka oraz przygotowaniem do obiadu. Kształtowanie nawyków samodzielnego, estetycznego i kulturalnego zjadania posiłku.12:00-12:30-ODPOCZYWAMY Odpoczynek poobiedni: czytanie książek, słuchanie audiobooków, słuchowiska, bajki. (12.00 – 14.30 – przygotowanie do leżakowania i leżakowanie w grupie 3-latków)
12:30-14:30-zajęcia dodatkowe wg harmonogramu zajęć, realizacja projektu Kasztanowe przedszkole
lub
12.30-14.30 - BAWIMY SIĘ W KĄCIKACH ZAINTERESOWAŃ LUB NA PLACU ZABAW
Zabawy ruchowe, edukacyjne i wychowawcze organizowane przez nauczyciela oraz podejmowane z inicjatywy dzieci, obserwacja pedagogiczna, praca indywidualna, udział w zajęciach dodatkowych.
14.30-15.00 JEMY PODWIECZOREK
Wyrabianie nawyków i czynności higienicznych, kulturalnych, związanych z samoobsługą dziecka oraz przygotowaniem do posiłku.
Kształtowanie nawyków samodzielnego, estetycznego i kulturalnego zjadania posiłku.
15:00-17:00 BAWIMY SIĘ W KĄCIKACH ZAINTERESOWAŃ LUB NA PLACU ZABAWZabawy edukacyjne i wychowawcze organizowane przez nauczyciela oraz podejmowane z inicjatywy dzieci, zabawy integrujące grupę zróżnicowaną wiekowo, zabawy swobodne na placu zabaw.
Rozchodzenie się dzieci.
Podstawa programowa wychowania przedszkolnego realizowana jest w godzinach 7.30 – 12.30Dzieci należy przyprowadzić do godz.8.00 a odbierać najwcześniej od godziny 12.30
GOŚĆ W GRUPIE MOTYLKÓW
Pierwsze spotkanie z osobami wykonującymi ciekawe zawody już za nami. Miało ono miejsce 10 września, a jego główną bohaterką była mama Maciusia z naszej grupy. Pani Izabela pracuje w firmie ChM zajmującej się m.in. produkcją implantów. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem oglądały części układu kostnego człowieka oraz poznawały narzędzia potrzebne do wstawienia implantu (bądź co bądź łudząco podobne do narzędzi z warsztatu każdego tatusia ;)). Przemiłym akcentem spotkania było wręczenie każdemu Motylkowi upominków ufundowanych przez firmę. Bardzo serdecznie dziękujemy zarówno Pani Izabeli, jak i firmie ChM!8JESIEŃ U MOTYLKÓW
Dzieci z grupy „Motylki” miały za zadanie przynieść do przedszkola dary jesieni. Spisały się na medal, bo dzięki nim zawitała do naszej sali piękna Pani Jesień. W kąciku jesieni możemy podziwiać między innymi: kasztany, żołędzie, szyszki, jarzębinę, dynie, orzechy. Te dary wykorzystujemy również w celach edukacyjnych, np. przeliczamy kasztany, świetnie się przy tym bawiąc.
KOLOROWA JESIEŃ
Tegoroczny październik wyjątkowo sprzyja aktywnościom na świeżym
powietrzu, więc Motylki korzystają z tej możliwości, gdy tylko się da!
Kiedy zaświeciło słońce, dzieci wybrały się na podwórko, aby pobawić
się tym, co dała nam jesień- kolorowymi liśćmi. A zabawa liśćmi ma
niemal nieograniczone możliwości: podrzucanie, tworzenie stert,
kopanie... Dzieci przy okazji emocjonowały się znalezionymi szyszkami
oraz poznawały drzewa iglaste, dotykając ich igieł. Doświadczenia
sensoryczne wywoływały zdziwienie na twarzach naszych milusińskich:
jedne igły kłuły w rączki, ale inne były mięciutkie i przyjemne w
dotyku. Kiedy już trzeba było wracać do przedszkola, na twarzach
Motylków gościł uśmiech i... piękne rumieńce.2DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
Dzięki pojawieniu się w sali Motylków wielu barwnych postaci, zrobiło
się w niej bajkowo i kolorowo. Ten nietypowy dzień miał miejsce 5
listopada, gdy nasze Motylki świętowały Dzień Postaci z Bajek. Dzieci
miały do wykonania wiele różnorodnych zadań, ale głównym celem tego
dnia była dobra zabawa!17Dzień Pluszowego Misia
Pluszowy miś to najlepszy przyjaciel niejednego dziecka (a może nawet
wszystkich?). Dowodem na to był dzień 25 listopada, kiedy to Motylki
przyniosły do przedszkola swoje ukochane maskotki. Misie towarzyszyły
im na każdym kroku: były noszone, wożone i co najważniejsze-
przytulane. Dzięki misiom dzień był pełen radości i uśmiechów, a dumne
maluchy chętnie chwaliły się nimi swoim kolegom i koleżankom z grupy.
Każdy Motylek dla upamiętnienia tego wyjątkowego dnia zapozował do
zdjęcia w "misiowej" ramce.16MIKOŁAJKI
Dzień po słodkich warsztatach, tj. 6 grudnia obchodziliśmy Mikołajki. Tego dnia, tuż po śniadaniu dzieci ubrały choinkę. W trakcie zajęć odwiedził nas gość specjalny - ŚWIĘTY MIKOŁAJ! Motylki bardzo się ucieszyły. Mikołaj zaraz po upewnieniu się, że dzieci były grzeczne, rozdał upominki, sprawiając tym wiele radości dzieciaczkom :)CUKIER LUKIER
Dnia 05.12.2024 r. odbyły się przedświąteczne warsztaty pt. „Cukier lukier”. Na początku spotkania dzieci dowiedziały się, jak powstają prawdziwe karmelki. Następnie zobaczyły na własne oczy odrobinę słodkiej magii. Pod koniec pokazu Motylki ubrane w fartuszki z niewielką pomocą pań prowadzących wykonały z masy cukrowej słodkie świąteczne lizaki. Przedszkolaki na długo zapamiętają obłędny zapach unoszący się w trakcie trwania warsztatów.
CÓŻ TO BYŁ ZA BAL!
Kolorowe stroje, bajeczny wystrój i skoczna muzyka to elementy, które zapewniły Motylkom wyśmienitą zabawę podczas balu karnawałowego. I choć początkowo czuły się nieco onieśmielone nową sytuacją, to z każdą kolejną chwilą ich zabawa nabierała większego rozpędu, a na ustach coraz częściej gościł uśmiech. Kiedy bal dobiegł końca, dzieci zmęczone, ale zadowolone i pełne miłych wspomnień wróciły do sali, gdzie dzieliły się ze sobą ekscytującymi przeżyciami.
29