ROK SZKOLNY 2024/2025
Wychowawczyni: Katarzyna Sawicka
RAMOWY ROZKŁAD DNIA
6.30 – 8.00-PRZYCHODZIMY DO PRZEDSZKOLA
Schodzenie się dzieci w grupach dyżurujących. Gry, zabawy i zajęcia dowolne wg pomysłów dzieci przy niewielkim udziale nauczyciela. Zabawy integrujące grupę. Oglądanie książek, czasopism, rozwiązywanie zagadek, rebusów, łamigłówek. Zabawy dowolne. Praca indywidualna z dziećmi. Wykonywanie zadań indywidualnych, kończenie prac z dnia poprzedniego. Obserwacja pedagogiczna. Rozmowy kierowane z dziećmi zgodne z tematyką kompleksową i zainteresowaniami dzieci. Zabawy ruchowe.
8.00 – 8.30 GIMNASTYKUJEMY SIĘ, PRZYGOTOWUJEMY DO ŚNIADANIA,
Ćwiczenia poranne według zestawów ćwiczeń. Wyrabianie nawyków i czynności higienicznych, kulturalnych, związanych z samoobsługą dziecka i przygotowaniem do śniadania. Kształtowanie nawyków samodzielnego, estetycznego i kulturalnego zjadania posiłku.
8.30 – 9.00 ŚNIADANIE
9.00 – 10.00 UCZESTNICZYMY W ZABAWACH I SYTUACJACH EDUKACYJNYCH
Zajęcia wychowawczo-dydaktyczne realizowane według wybranego programu wychowania przedszkolnego, wyzwalające aktywność dziecka w różnych sferach rozwojowych.10.00 – 10.45 BAWIMY SIĘ DOWOLNIE W SALI
Zabawy swobodne dzieci lub przy niewielkim udziale nauczyciela. Praca indywidualna z dzieckiem.
10.45 – 11.15 SPACERUJEMY, BAWIMY SIĘ NA ŚWIEŻYM POWIETRZU
Gry i zabawy ruchowe na powietrzu, w tym zajęcia sportowe, obserwacje przyrodnicze, prace porządkowo-ogrodnicze, spacery i wycieczki. W przypadku nieodpowiedniej pogody gry i zabawy ruchowe w salach.
11.30– 12.00 PRZYGOTOWUJEMY SIĘ DO OBIADU, OBIAD
Wyrabianie nawyków i czynności higienicznych, kulturalnych, związanych z samoobsługą dziecka oraz przygotowaniem do obiadu. Kształtowanie nawyków samodzielnego, estetycznego i kulturalnego zjadania posiłku.12:00-12:30-ODPOCZYWAMY Odpoczynek poobiedni: czytanie książek, słuchanie audiobooków, słuchowiska, bajki. (12.00 – 14.30 – przygotowanie do leżakowania i leżakowanie w grupie 3-latków)
12:30-14:30-zajęcia dodatkowe wg harmonogramu zajęć, realizacja projektu Kasztanowe przedszkole
lub
12.30-14.30- BAWIMY SIĘ W KĄCIKACH ZAINTERESOWAŃ LUB NA PLACU ZABAW
Zabawy ruchowe, edukacyjne i wychowawcze organizowane przez nauczyciela oraz podejmowane z inicjatywy dzieci, obserwacja pedagogiczna, praca indywidualna, udział w zajęciach dodatkowych.
14.30-15.00 JEMY PODWIECZOREK
Wyrabianie nawyków i czynności higienicznych, kulturalnych, związanych z samoobsługą dziecka oraz przygotowaniem do posiłku.
Kształtowanie nawyków samodzielnego, estetycznego i kulturalnego zjadania posiłku.
15:00-17:00 BAWIMY SIĘ W KĄCIKACH ZAINTERESOWAŃ LUB NA PLACU ZABAWZabawy edukacyjne i wychowawcze organizowane przez nauczyciela oraz podejmowane z inicjatywy dzieci, zabawy integrujące grupę zróżnicowaną wiekowo, zabawy swobodne na placu zabaw.
Rozchodzenie się dzieci.
Podstawa programowa wychowania przedszkolnego realizowana jest w godzinach 7.30 – 12.30Dzieci należy przyprowadzić do godz.8.00 a odbierać najwcześniej od godziny 12.30
Witamy po wakacjach
Serdecznie witamy po wakacjach! Z radością informujemy, że pierwsze dwa tygodnie września w naszym przedszkolu upłynęły w atmosferze pełnej entuzjazmu i pozytywnych emocji, zdarzała się nie liczne łzy na policzkach Żabek.
W pierwszym tygodniu skupiliśmy się na tematyce emocji, pomagając dzieciom wyrazić swoje uczucia związane z powrotem do przedszkola. W grupie przedszkolnej niezwykle ważną rolę pełni integracja. W związku z tym w pierwszym tygodniu zwróciliśmy także uwagę, żeby przedszkolaki miały okazję do przypomnienia sobie imion pozostałych dzieci i zacieśniały więzi rówieśnicze. Dodatkowo dzieci stworzyły swoją pierwszą pracę plastyczną
W drugim tygodniu w przedszkolu prowadziliśmy zajęcia poświęcone m.in. nauce dobrych manier. Naszym celem było wsparcie dzieci w rozwijaniu umiejętności społecznych i zachęcenie ich do kierowania się uprzejmością w codziennym życiu. Dzieci wysłuchały opowiadania W. Kosteckiej „Dobra atmosfera”, które skłoniło je do refleksji, jak należy się zachowywać, aby wszyscy dobrze czuli się w grupie. Ustaliliśmy również zasady grupowe, aby uwrażliwić dzieci na potrzebę ich stosowania. Było to niezwykle przydatne i istotne podczas aktywności, która także nastąpiła w minionym tygodniu, a mianowicie zwiedzaniu szkoły Wybraliśmy się wtedy w odwiedziny do innych grup, do sekretariatu, dyrektora i jego gabinetu, kucharek i kuchni, a także woźnych. Dużo czasu spędzaliśmy na podwórku, korzystając z ostatnich letnich promieni słońca. Wykonaliśmy pierwsze zadania w kartach pracy.
Zwieńczeniem minionego tygodnia było bardzo atrakcyjne dla dzieci nietypowe święto „Dzień Kropki”. Dzieci uczestniczyły również w licznych zajęciach pokazowych, z których mogły wybrać te, na które z ochotą będą uczęszczać.
11Nasze pasje, nasze bziki
W dniach 16-20 września dzieci próbowały znaleźć odpowiedź na fundamentalne pytanie – „Co lubię robić?". Celem było odkrycie i rozwijanie zainteresowań oraz pasji naszych przedszkolaków. Po wysłuchaniu opowiadania W. Kosteckiej pt. „Muzyczny debiut” zastanawialiśmy się, jakie są nasze talenty i w czym jesteśmy dobrzy.
Oprócz tego poznały nową piosenkę „Każdy lubi coś innego”, która podkreśla różnice między upodobaniami i zainteresowaniami różnych osób.
Dowiedziały się również więcej o zwierzętach domowych i ich charakterystycznych cechach. Przedszkolaki stworzyły też pracę plastyczną „Mój kotek”. Tydzień zakończyliśmy Dniem Przedszkolaka, który przepełniony był zabawą i śmiechem, najlepszym elementem dnia był jednak słodki poczęstunek. Przedszkolaki uczestniczyły także w próbnej ewakuacji szkoły, poznając zasady zachowania się w takiej sytuacji.
Każdy lubi coś innego
Lubię rakiety! – A ja pluszaki!
Kocham kotlety! – A ja lizaki!
Umiem rysować! – A ja nie znoszę!
Nie lubię kotów! – Kota poproszę!
Ref.: My, dziewczyny! My, chłopaki!
My jesteśmy przedszkolaki.
Każdy lubi coś innego!
Mam szacunek dla każdego!
Świetnie buduję! – Umiem ci pomóc!
Każdy coś umie. – Każdy – wiadomo!
On najmądrzejszy. – Ona mądrala.
Jestem najmniejszy! – Jestem nieśmiała...
Ref.: My, dziewczyny!...
Nie ma nikogo niepotrzebnego.
Nie ma nikogo mało ważnego.
I ten zwyczajny – i ten jedyny.
Każdy jest inny, więc go lubimy!
Ref.: My, dziewczyny!..
- Autor
- sł. Marcin Przewoźniak
14Jesień w naszej okolicy
23-27 września obfitował w przypominanie i utrwalanie nazw owoców, a także rozwijanie umiejętności dzielenia słów na sylaby. Kreatywność naszych przedszkolaków rozkwitła ponownie
z kolei podczas zajęć plastycznych. Dzieci z zapałem tworzyły prace plastyczne. Dzięki zabawom „Co rośnie w sadzie i co z tego będzie?” i „Owoce i dżem” dowiedziały się także, co powstaje
z owoców. Przynosiły do przedszkola także dary jesieni, z których stworzyliśmy piękny kącik przyrodniczy.Ponieważ bezpieczeństwo naszych przedszkolaków to dla nas priorytet, duży nacisk położyłyśmy na podkreślanie, jak istotne jest przestrzeganie zasad – zarówno w naszej placówce, jak i poza nią, np. na drodze. Dzieci wysłuchały wiersza D. Gellnerowej „Światła sygnalizatora”, z którego dowiedziały się, co oznaczają poszczególne kolory sygnalizacji świetlnej, a także dzięki zabawom matematycznym utrwaliły znajomość prawej i lewej strony oraz wybrały się na skrzyżowanie, aby ćwiczyć bezpieczne przechodzenie przez ulicę. Żabki odwiedziły także salę zabaw „Fikołki” gdzie wesoło spędziły czas. Nauczyły się także wiersza o jesieni:
"POWITANIE JESIENI"
Witaj,poro kolorowa,
Ruda,złota,purpurowa...
Poro słodka-owocowa,
I warzywna i grzybowa.
Każdy liść twój szeleszczący
cudnie się w słoneczku mieni.
Kosze skarbów nam przynoszisz...
Witaj,witaj nam jesieni
14Zwierzęta jesienią
W dniach 30.09 do 4.10 dzieci uczyły się postaw w odniesieniu do zwierząt. Poznały model zachowań obowiązujących np. wobec zająców, dzików czy wiewiórek w ich naturalnym środowisku. Zainteresowanie życiem zwierząt i chęć przebywania w ich towarzystwie jest częstą potrzebą dzieci, dzięki czemu przedszkolaki bardzo chętnie przyswajały wiedzę na ten temat.
Była to też idealna okazja do uczenia dzieci empatii i szacunku do zwierząt oraz natury. Dzieci dowiedziały się jakich granic należy przestrzegać, kiedy chcemy bezpośrednio uczestniczyć w życiu przyrody, oraz że szacunek do natury jest bardzo ważną wartością.
Z opowiadania W. Kosteckiej przedszkolaki dowiedziały się natomiast, kto jest mieszkańcem lasu,
a które zwierzęta zamieszkują w innych środowiskach. Za sprawą zabaw „Cały las mieszkańców”
i „Spacer do lasu” uporządkowały również całą swoją dotychczasową wiedzę i podsumowały zasady dotyczące tego, jak należy zachować się w lesie.Nie ma wątpliwości, że w porze jesieni nasze zainteresowanie przykuwają bardzo osobliwe zwierzątka, jak jeże czy wiewiórki. Dzięki piosence „Dwa malutkie jeże” dzieci poszerzyły swoją wiedzę na ich temat, w tym przyporządkowywały pasujący do nich pokarm.
Głównymi bohaterami minionego tygodnia niewątpliwie byli więc mieszkańcy lasów i parków. Przedszkolaki poznały wiele ciekawostek z nimi związanych. Wykonały pracę plastyczną właśnie ze zwierzętami leśnymi w roli głównej. Zdobytą wiedzę podsumowaliśmy quizem „Czy już wiesz”, który dodatkowo pomógł utrwalić wszystkie informacje. W naszym planie dnia znalazło się również miejsce dla zabaw muzyczno-ruchowych. Dzięki nim dzieci mogły naśladować ruchy i odgłosy zwierząt. Odwiedziła nas również klasa II i przedstawiła wierszyk "Na straganie".
Dwa malutkie jeże sł. i muz. Urszula Pakuła
Ref.: Dwa malutkie jeże jadą na rowerze,
idą leśną drogą, tupią jedną nogą.
1. Gdy dzień w noc się zmienia,
szukają jedzenia,
zjadają robaki,
owady, ślimaki.
Ref.: Dwa malutkie jeże…
2. Nie robią zapasów,
mieszkają wśród lasów,
śpią pod gałęziami,
nie jedzą salami.
Pogoda w kratkę
W dniach 7-11 października zastanawialiśmy się, jakie są sposoby na nudę. Zrobiliśmy burzę mózgów i wymieniliśmy się pomysłami, co można robić, kiedy na przykład pada. Przy okazji poruszyliśmy temat emocji. Dzieci utrwalały znajomość ich nazw i przyporządkowały je do konkretnych sytuacji. Bawiliśmy się na „magicznym dywanie” oraz chodziliśmy po ścieżce sensorycznej zrobionej z darów jesieni. Dzieci rozwijały umiejętność tworzenia rymów w zabawie „Rymy raz-dwa wymyślimy”. W tym tygodniu dzieci poznały też nową figurę geometryczną – koło. Bawiły się w zabawy matematyczne, grafomotoryczne i ruchowe, dzięki którym utrwaliły wiedzę na ten temat. Kształtowały umiejętność rozpoznawania pogody. Nie zabrakło również aktywności twórczych, które pomogły usystematyzować zdobytą wiedzę. Przedszkolaki mogły wykazać się kreatywnością i współdziałać w grupie, tworząc wspólnie symbole pogody. W piątek obchodziliśmy Dzień Dziewczynki. Dzieci nauczyły się nowej piosenki:
Jesienny deszcz
Dziś chmurkę nad podwórkiem potargał psotny wiatr,
aż deszcz popłynął ciurkiem i na podwórko spadł.
Ref.: Hej, pada, pada, pada, pada, pada deszcz,
jesienny pada, pada, pada, pada deszcz!
Deszcz płynie po kominie, wesoło bębni w dach,
w blaszanej dzwoni rynnie i wsiąka w mokry piach.
Ref.: Hej, pada, pada, pada…
Kalosze wnet nałożę, parasol wezmę też,
bo lubię, gdy na dworze jesienny pada deszcz.
Ref.: Hej, pada, pada, pada…
25Zdrowie na talerzu
W dniach 14-18 października wiele uwagi poświęciliśmy tematowi zdrowego odżywiania pod hasłem „Zdrowie na talerzu”. Dzieci utrwalały znajomość nazw warzyw i owoców, a także
w zabawie „Jedna gruszka, dwie gruszki” kształtowały umiejętność tworzenia liczby mnogiej.
W „Ogródkowych zagadkach” z kolei grupowały i przeliczały warzywa, wykorzystując figury geometryczne. W ramach następnych zajęć dzieci miały okazję odkrywać, jak ważne jest zdrowe odżywianie i jak wpływa ono na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zajęcia ruchowo-muzyczne bardzo umiliły proces dydaktyczny, w którym oprócz znajomości rodzajów warzyw przedszkolaki doskonaliły przeliczanie, kategoryzowanie, nazwy kolorów, a także wzbogacały wiedzę o zdrowym odżywianiu. Uczyliśmy się piosenki :Dbam o swoje zdrowie
Co dzień dbam o swoje zdrowie –
bardzo dobrze się odżywiam,
zamiast słodkich czekoladek
jem owoce i warzywa.
Ref.: Kolorowy talerz warzyw i owoców
to jest moje danie ulubione.
Jabłka, pomidory, dynie i maliny,
to są smaczne, zdrowe witaminy.
Tuż za domem jest ogródek
i na grządkach warzyw wiele.
Rosną drzewa owocowe:
grusze, wiśnie i morele.
Ref.: Kolorowy talerz warzyw i owoców...
Mama z tatą nam szykują
na zimowe dni przetwory:
soki, dżemy i powidła,
i kapustę, korniszony.
Ref.: Kolorowy talerz warzyw i owoców...
3Bajkostwory i potwory
W dniach 21-25 dzieci rozmawiały o strachu. Wysłuchaliśmy opowiadania W. Kosteckiej „Co mieszka pod łóżkiem?”. Skłoniło to przedszkolaki do refleksji, że należy rozmawiać z bliskimi o swoich trudnościach i niepokojach. Dzieci wykonały również pracę plastyczną. Dodatkowo w trakcie zajęć dowiedziały się o różnych źródłach strachu, w tym powiązaniu
z wyobraźnią – często to, czego się boimy, nie jest tak straszne, jak się nam wydaje. Po zapoznaniu z wierszem „Straszny smok” dzieci doszły również do wniosku, że niektóre postaci budzące strach występują tylko w książkach i opowieściach, a tym samym nie istnieją naprawdę. Doskonaliliśmy też swoją wyobraźnię w zabawie „Potworne imię”, wymyślając dla naszych stworków nowe, pasujące do nich imiona.Album rodzinny
W dniach 28-31 października realizowaliśmy temat dotyczący rodziny. Był to niezwykły czas, w którym nasze przedszkolaki mogły bliżej przyjrzeć się, czym jest rodzina, jakie role pełnią jej członkowie i jak ważne są więzi, które ich łączą. Po zapoznaniu się
z opowiadaniem W. Kosteckiej „Kim był dziadek Sławek?” omówiliśmy je, zwracając szczególną uwagę na to, jak istotne jest poznawanie zarówno członków rodziny, jak i naszych przodków. Zgłębialiśmy też historię swoich bliskich m.in. przez zabawę językową „Co wiem o mojej rodzinie?” czy ruchową „Kim są moi bliscy?”.Przedszkolaki ćwiczyły też umiejętność określania podstawowych stopni pokrewieństwa w rodzinie i doceniały jej ważną rolę w życiu każdego człowieka. Stworzyły pracę plastyczną „Ramka na rodzinne zdjęcie” ,a i nie zabrakło rozwijania umiejętności muzycznych przez uczenie się nowej piosenki – „Moja wesoła rodzinka”.
Moja wesoła rodzinka sł. Stanisław Karaszewski, muz. Tomasz Strąk
1.My rodzinę dobrą mamy,
zawsze razem się trzymamy!
I choć czasem czas nas goni,
my jak palce jednej dłoni!
Ref.: Mama, tata, siostra, brat
i ja – to mój mały świat!
Dużo słońca, czasem grad –
to wesoły jest mój świat!
2. Mama zawsze kocha czule,
ja do mamy się przytulę,
w bólu, żalu i rozterce,
bo ma mama wielkie serce.
Ref.: Mama, tata, siostra, brat…
3. Z tatą świetne są zabawy,
z nim świat robi się ciekawy!
Tata ma pomysłów wiele.
Jest najlepszym przyjacielem!
Ref.: Mama, tata, siostra, brat…
Bal Wszystkich Świętych
30 października był czasem radości i zabawy z powodu balu z okazji Uroczystości Wszystkich Świętych. Przedszkole wypełniło się postaciami świętych oraz aniołów. Żabki bawiły się i tańczyły przy dźwiękach muzyki chrześcijańskiej oraz dziecięcej. Nauczyliśmy się piosenki:
„Gdy wszyscy święci idą do nieba”
Gdy wszyscy święci idą do nieba,
to święty Piotr na saksofonie gra,
małe aniołki stukają w stołki,
a Magdalena tańczy "cza cza cza".
4Album rodzinny
W dniach 28-31 października realizowaliśmy temat dotyczący rodziny. Był to niezwykły czas, w którym nasze przedszkolaki mogły bliżej przyjrzeć się, czym jest rodzina, jakie role pełnią jej członkowie i jak ważne są więzi, które ich łączą. Po zapoznaniu się
z opowiadaniem W. Kosteckiej „Kim był dziadek Sławek?” omówiliśmy je, zwracając szczególną uwagę na to, jak istotne jest poznawanie zarówno członków rodziny, jak i naszych przodków.Oprócz tego poruszyliśmy niezwykle ważny i wrażliwy temat dotyczący tęsknoty, ściśle związany
z tematem rodziny, ponieważ często ma związek z przemijaniem lub stratą. Przedszkolaki ćwiczyły też umiejętność określania podstawowych stopni pokrewieństwa w rodzinie i doceniały jej ważną rolę w życiu każdego człowieka. Stworzyły pracę plastyczną „Ramka na rodzinne zdjęcie” a i nie zabrakło rozwijania umiejętności muzycznych przez uczenie się nowej piosenki – „Moja wesołą rodzinka”.My rodzinę dobrą mamy,
zawsze razem się trzymamy!
I choć czasem czas nas goni,
My jak palce jednej dłoni!
Mama, tata, siostra, brat
I ja – to mój mały świat!
Dużo słońca, czasem grad –
To wesoły jest mój świat!
Mama zawsze kocha czule,
ja do mamy się przytulę,
w bólu, żalu i rozterce,
bo mam mama wielkie serce!
Mama, tata, siostra, brat
I ja – to mój mały świat!
Dużo słońca, czasem grad –
To wesoły jest mój świat!
Z tatą świetne są zabawy,
z nim świat robi się ciekawy!
Tata ma pomysłów wiele,
jest najlepszym przyjacielem!
Mama, tata, siostra, brat
I ja – to mój mały świat!
Dużo słońca, czasem grad –
To wesoły jest mój świat!W tym tygodniu poznaliśmy również nową figurę geometryczną - kwadrat.
DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
5 listopada to Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Wybrana data nie jest przypadkowa – jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek – Walta Disney’a.
Z tej okazji, 5 listopada dzieci wyruszyły w podróż do krainy bajek. Był to dzień kolorowy i wesoły! Dzieci przebierały się w bajkowe stroje, uczestniczyły w różnych zabawach.
17Mała i duża ojczyzna
W dniach 4-8 listopada rozmawialiśmy o tożsamości narodowej. Przedszkolaki dowiedziały się, jaka jest różnica pomiędzy ojczyzną a małą ojczyzną. Na podstawie ilustracji i opowiadań nauczyły się również rozróżniać miejski i wiejski krajobraz oraz poznały charakterystyczne cechy wyglądu miast i wsi – budynki, otoczenie, odgłosy, faktury. Oprócz tego rozmawialiśmy na temat odpowiedzialności za kraj, w którym żyjemy.
Kolejną aktywnością było wykonanie pracy plastycznej. Przypomniały sobie też najważniejsze miejsca usytuowane w Polsce, a także oglądały zdjęcia polskich krajobrazów. Przypomniały sobie symbole narodowe
Dodatkowo utrwalały wiadomości na temat zwierząt zamieszkujących obszary wiejskie. Zagadki
i zabawy ruchowe pozwoliły przedszkolakom dowiedzieć się więcej o zwierzętach gospodarskich. W piątek 8 listopada uczestniczyły w apelu oraz pokazie mody zorganizowanym z okazji Dnia Niepodległości.44Ja i moje ciało
W dniach 12-15 listopada rozmawialiśmy na temat emocji i uczuć związanych z przytulaniem. Przedszkolaki dowiedziały się, że nie każdy je lubi i jest to zupełnie w porządku. Uczyły się też, jak rozpoznawać i szanować granice innych osób, a także jak komunikować swoje własne potrzeby dotyczące bliskości. Dzieci miały okazję dzielić się własnymi doświadczeniami i uczuciami, co pomogło im lepiej zrozumieć różnorodność w odczuwaniu i wyrażaniu emocji.
Oprócz tego podczas zajęć przedszkolaki poznawały nazwy i funkcje różnych części ciała. Wysłuchaliśmy piosenki „Tu mam ręce”, po czym zastanowiliśmy się, dlaczego akurat w głowie mamy dużo pomysłów czy jakie funkcje spełniają inne części ciała. Dzieci z zapałem odkrywały też możliwości swojego organizmu.
W tym tygodniu przedszkolaki wykonały również pracę plastyczną „Portret”, z uwagą malując swoje podobizny. Dowiedziały się też wielu ciekawych informacji dotyczących zmysłów, w tym zmysłu słuchu.
Zajęcia zakończyliśmy rozmowami o tym, jak bardzo każdy z nas jest wyjątkowy i niepowtarzalny. Podkreślaliśmy też, że ważne jest akceptowanie siebie i innych oraz budowanie poczucia własnej wartości.
Tu mam ręce
sł. Janina Stadnicka, Andrzej Hann, muz. Janina Stadnicka
1. Tu mam ręce, tu mam nogi, a pośrodku brzuszek.
Tu mam głowę, a na głowie z obu stron mam uszy.
Ref.: Moje ręce klaszczą ładnie: [klask, klask],
nogi tańczą raz i dwa: [tup, tup, tup],
w głowie mam pomysłów dużo: ho, ho!
Buzia śpiewa: tralala, tralala.
2.Tu mam brodę, a tu nosek, tu jest moje czoło.
Jak zobaczę się w lusterku, się wesoło!
Ref.: Moje ręce klaszczą
9Przygotowania do zimy
W dniach 18-22 listopada rozmawialiśmy o tym, jak zwierzęta przygotowują się do spędzenia zimy. Po wysłuchaniu opowiadania W. Kosteckiej „Jak chrapie niedźwiedź?” przedszkolaki zrozumiały, że zwierzęta podobnie jak ludzie również potrzebują snu – jedne śpią w dzień, bo są aktywne w nocy, inne śpią w nocy tak jak ludzie. Gdy natomiast przychodzi zima, niektóre zwierzęta, np. niedźwiedzie, borsuki czy nietoperze, zasypiają na kilka miesięcy, ponieważ wtedy trudno jest zdobyć pożywienie.
Oprócz tego rozmawialiśmy, jak ważny jest odpoczynek i wyciszenie przed snem, a także co sprzyja zasypianiu. Doszliśmy do wniosku, że dla wielu dzieci niezwykle ważne są przytulanki i książeczki czytane przed snem. Dzieci wykonały prace plastyczne: Wiewiórka i Lisek
W minionym tygodniu nasze aktywności dotyczyły także poznania i utrwalenia znajomości nazw niektórych zwierząt mieszkających w lesie, a także rozwijania umiejętności językowych przez dzielenie na sylaby i tworzenie zdrobnień. Dzieci dowiedziały się również, jakie są przysmaki niektórych zwierząt leśnych, a także za pomocą zabaw matematycznych „Uczta zwierząt” czy „Robimy zapasy” kształtowały umiejętności przeliczania i klasyfikowania. Przedszkolaki zakończyły zajęcia z refleksją, że zgromadzenie zapasów na zimę może być dla niektórych zwierząt trudne, dlatego czasami, gdy jest mróz i dużo śniegu, możemy pomóc np. ptakom, dokarmiając je. W naszych aktywnościach nie zabrakło również zabaw przyrodniczych czy muzyczno-ruchowych.
6Dzień Misia
25 listopada Żabki uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Dzieci przyszły do przedszkola z ulubionym misiem lub ubrane w koszulkę z misiowymi aplikacjami.
Dzieci poznały historię pluszowego misia, zobaczyły, jak zmieniały się misie na przełomie lat, przypomniały bajki z misiami w roli głównej oraz wykonały pracę plastyczną, oczywiście z misiem.
Ten dzień w przedszkolu pełen był uśmiechu, radości oraz wspólnej zabawy.
Sporty zimowe
W dniach 25-29 listopada rozmawialiśmy o zimie oraz aktywnościach ruchowych, jakie o tej porze roku możemy podejmować. Pogoda w czasie zimy bywa różna, ale wystarczy zadbać o odpowiedni strój, aby nie trzeba było rezygnować ze spacerów i innych aktywności na świeżym powietrzu. Zabawy na śniegu dostarczają niesamowitych wrażeń, więc nic też dziwnego, że dzieci je tak uwielbiają. Bardzo ważne w trakcie jest jednak zachowanie zasad bezpieczeństwa. W tym tygodniu wysłuchaliśmy opowiadania W. Kosteckiej „A co jeśli się nie uda”. Tekst pozwolił dzieciom zastanowić się, co czujemy w sytuacji, kiedy coś nam nie wyjdzie. Dzieci podczas zajęć dowiedziały się, że każdy czasem napotyka trudności, ale ważne jest, aby się nie poddawać i próbować dalej. Dzieci zapoznały się także z różnymi dyscyplinami sportu zimowego. Wykonały prace plastyczne „Łyżwy” i „Śnieżynka”.
1Pasowanie na przedszkolaka
Dnia 29 listopada odbyło się pasowanie na przedszkolaka. Oprócz maluchów pasowane zostały również dzieci, które rozpoczęły dopiero naukę w naszym przedszkolu. Wśród nich były również 3 Żabki. Po uroczystościach dzieci świętowały przy słodkim poczęstunku.
11Czyńmy dobro
Mamy za sobą niezwykle wyjątkowy tydzień, pełen radości i wartościowych doświadczeń dla naszych przedszkolaków. W dniach 2-6 grudnia skupiliśmy się na rozwijaniu empatii, życzliwości i wzajemnej pomocy.
Dzieci poznały też znaczenie słowa wolontariat, a dzięki zabawie „Jak mogę pomóc?” omówiły inne możliwe formy pomocy, które mogą zaoferować.
W tym tygodniu w naszym przedszkolu zapanował również magiczny czas oczekiwania na Świętego Mikołaja. Jest to niewątpliwie wyjątkowy moment w życiu dla dzieci, który budzi ich szczery entuzjazm. W związku z tym przedszkolaki nauczyły się piosenki „Odwiedziny Świętego Mikołaja”. Nie zabrakło też zabaw ruchowych takich jak „Wychodzimy z komina” czy językowych „Prezenty, prezenty”, dzięki którym kształtowały umiejętności używania nazw w odpowiedniej liczbie
i formie. Dzieci ubrały choinkę i wystroiły z pomocą Pań salę, pojawiły się piękne światełka, świąteczne dekoracje i krasnale. Rozpoczęliśmy również realizację zadań z kalendarza adwentowego, który zostawił nam Mikołaj.Ten tydzień zakończył się jakże radosnym momentem odwiedzin Świętego Mikołaja, z okazji Mikołajek dzieci dostały prezenty i zrobiły zdjęcia z uroczym dziadkiem.
39Cukier Lukier
5 grudnia naszym przedszkolu odbyły się warsztaty robienia lizaków Cukier Lukier. Dzieci zgłębiały tajniki wyrobu słodyczy z naturalnych składników. Mogły na własne oczy zobaczyć, jak wyrabia się cukierki w tradycyjny sposób – począwszy od masy cukrowej, poprzez jej barwienie i napowietrzanie, aż do formowania. Każde dziecko samodzielnie wykonało dla siebie lizaka. Te wspaniałe warsztaty przedszkolaki na pewno zapamiętają na długo.
42Odczytaj wiadomość
W dniach 9-13 grudnia Żabki dowiedziały się, że konkretne ruchy, a zwłaszcza mimika twarzy są tak samo ważne jak słowa. Można się komunikować, stosując odpowiednie gesty, a po wyrazie twarzy łatwo rozpoznać, jakie emocje towarzyszą danej osobie. Aby utrwalić rozpoznawanie
i naśladowanie emocji, a także móc się lepiej komunikować bawiliśmy się m.in. w zabawę ruchową „Dopasuj emotkę” czy „Poznasz po minach”.Oprócz tego uważnie wysłuchaliśmy opowiadania M. Sarwińskiej-Niewielskiej „Trzy nowe wiadomości”. Pomogło ono dzieciom zapoznać się ze sposobami komunikacji na odległość
i kształtować ogólną umiejętność wypowiadania się. Przedszkolaki miały również okazję przekonać się, jaka jest różnica pomiędzy pocztówką, która dociera do adresata w sposób tradycyjny przez Pocztę Polską i jest dostarczana przez listonosza a życzeniami wysyłanymi za pomocą SMS-a, który dociera natychmiastowo. Dodatkowo dzieci stworzyły pracę plastyczną „Kartka świąteczna”.Dodatkowo poruszyliśmy temat sposobów komunikowania się zwierząt między sobą. Dzieci przypomniały sobie, jakie odgłosy wydają konkretne zwierzęta, i zrozumiały, że to dla nich ich specyficzny sposób porozumiewania się.
W trakcie tego tygodnia przedszkolaki nauczyły się więc wiele o komunikacji niewerbalnej. Nieodłącznym elementem tego tygodnia były również próby do jasełek.Na koniec tygodnia odbyło się spotkanie z Paniami z policji, które przekazały dużo istotnych informacji na temat bezpieczeństwa.
7Święta za pasem
Świąteczne przygotowania to oczywiście nie tylko zadbanie o specjalny wystrój, ale także zajęcia
i zabawy związane tematycznie z tym szczególnym okresem w roku. Ważnym elementem jest zapoznanie dzieci z bożonarodzeniowymi zwyczajami i przekazanie im wiedzy na temat polskich tradycji. Są one przecież ważnym elementem budującym tożsamość rodzinną i społeczną. Dzięki ich kultywowaniu przedszkolaki mają szansę zrozumieć swoją przeszłość i pochodzenie, a dzięki temu budować poczucie tożsamości i zyskać wskazówkę na temat sposobów postępowania
w przyszłości.W dniach 16-20 grudnia rozmawialiśmy o choince, zwyczajach wigilijnych i kolędach. Przy okazji opowiadania W. Kosteckiej „Kim jest Pani Tradycja?” poruszyliśmy natomiast temat tradycji panujących konkretnie w naszych domach. Oprócz tego przedszkolaki poznały piosenkę „Już gwiazdka lśni za oknem”, która pokazała, jak ważne w święta jest składanie sobie życzeń.
Świąteczne tradycje w dużej mierze dotyczą Wigilii, poświęciliśmy więc czas na rozmowy
o wigilijnych potrawach.
W przedświątecznym okresie nie mogło też zabraknąć tematu choinek. Dzieci jednak nie tylko rozmawiały o strojeniu drzewka, ale także oglądały i porównywały igły sosny, jodły i świerku.
Wykonaliśmy prace plastyczne -choinka i aniołek. Niewątpliwie najbardziej wyczekiwanym momentem było spotkanie świąteczne, na którym to dzieci przedstawiły swoim rodzicom Jasełka, do których bardzo długo się przygotowywały. Był też słodki poczęstunek oraz prezenty od Mikołaja.4Bale w karnawale
Karnawał to taki niezwykły czas, kiedy każde dziecko może być tym, kim chce. Na balu spotkamy księżniczki, rycerzy, kotki, roboty, Spidermenów czy piratów. Dzieci uwielbiają zabawy
w przebieranki i naturalnie wcielają się w rolę ulubionych bohaterów bajek czy postaci z filmów.13 stycznia nasze przedszkole zamieniło się w kolorową krainę pełną bajkowych postaci, superbohaterów i zwierzątek. Tego dnia kreatywność dzieci nie miała granic! Przedszkolaki wcieliły się w postacie z ulubionych bajek, książek i filmów. Każde dziecko miało okazję zaprezentować swoje przebranie podczas tańców i zabaw. Wszystkie stroje były niezwykłe, a dzieci z dumą prezentowały swoje kostiumy.
Po wysłuchaniu opowiadania W. Kosteckiej „Idziemy na bal” zastanowiliśmy się, czego potrzebujemy, aby się dobrze bawić. Następnie tańczyliśmy w rytm muzyki, bawiąc się w zabawę
„W karnawale piękne bale”. Dzieci poznały też różnice pomiędzy obchodzeniem karnawału
w naszym kraju i na całym świecie.Zabawa to oczywiście naturalna aktywność dziecka w wieku przedszkolnym. Stanowi jedną
z podstawowych potrzeb, której zaspokajanie warunkuje nie tylko dobre samopoczucie, ale także możliwość wieloaspektowego uczenia się. Stwarzanie okazji do przeżywania radosnej zabawy przez przeznaczanie na nią czasu, udostępnianie przestrzeni i przedmiotów wpływa pozytywnie na późniejsze przyswajanie wiedzy. Miniony tydzień obfitował więc w muzyczno-ruchowe aktywności, które stanowiły bardzo atrakcyjne zajęcia dla dzieci.40Babcia i dziadek
Babcie i dziadkowie odgrywają wyjątkową rolę w życiu dzieci. Są źródłem mądrości, miłości
i wsparcia. Podczas zajęć dzieci miały okazję opowiedzieć więc o swoich babciach i dziadkach, dzieląc się wspomnieniami i radościami, jakie z nimi przeżywają. W dniach 20-24 stycznia rozmawialiśmy też o tym, jak ważne jest okazywanie szacunku starszym osobom, docenianie ich obecności i korzystanie z ich bogatego doświadczenia życiowego.Oprócz tego przedszkolaki nauczyły się piosenki „To dla Ciebie” i poznały układ ruchowy do niej. Przypomniały sobie też imiona swoich babć i dziadków, opisywały ich wygląd oraz wspólne zabawy. Z okazji zbliżającego się święta naszych ukochanych dziadków dzieci wykonały natomiast pracę plastyczną „Kwiatki dla dziadków”. Zwróciliśmy przy tym szczególną uwagę, jakie uczucia towarzyszą nam podczas dostawania a także dawania prezentów. Przedszkolaki podeszły do tego zadania z dużą uważnością.
We wtorek 21 stycznia zaprosiliśmy babcie i dziadków na uroczystość, która odbyła się na sali gimnastycznej. Przedstawiliśmy swój układ taneczny oraz zaśpiewaliśmy gromkie sto lat. Nie zabrakło też konkursów. Na koniec wręczyliśmy drobne upominki oraz zaprosiliśmy na słodki poczęstunek, przygotowany przez naszych rodziców. To był wspaniały dzień.
Podsumowując, w tym tygodniu nasze zajęcia miały szczególnie na celu podkreślenie tego, jak ważny jest szacunek dla starszych, a także okazywanie miłości babciom i dziadkom.