•  

          ROK SZKOLNY 2023/2024 

          Wychowawczyni:Agnieszka Pućkowska

           

          RAMOWY ROZKŁAD DNIA

          6.30 – 8.00 PRZYCHODZIMY DO PRZEDSZKOLA

          Schodzenie się dzieci w grupach dyżurujących. Gry, zabawy i zajęcia dowolne wg pomysłów dzieci przy niewielkim udziale nauczyciela. Zabawy integrujące grupę. Oglądanie książek, czasopism, rozwiązywanie zagadek, rebusów, łamigłówek. Zabawy dowolne. Praca indywidualne z dziećmi. Wykonywanie zadań indywidualnych, kończenie prac z dnia poprzedniego. Obserwacja pedagogiczna. Rozmowy kierowane z dziećmi zgodne z tematyką kompleksową i zainteresowaniami dzieci. Zabawy ruchowe.

          8.00 – 9.00 GIMNASTYKUJEMY SIĘ, PRZYGOTOWUJEMY DO ŚNIADANIA,

          Ćwiczenia poranne według zestawów ćwiczeń. Wyrabianie nawyków i czynności higienicznych, kulturalnych, związanych z samoobsługą dziecka i przygotowaniem do śniadania. Kształtowanie nawyków samodzielnego, estetycznego i kulturalnego zjadania posiłku. Czynności higieniczne po posiłku.


          9.00 – 9.30 ŚNIADANIE

          9.30 – 10.30 UCZESTNICZYMY W ZABAWACH I SYTUACJACH EDUKACYJNYCH
          Zajęcia wychowawczo-dydaktyczne realizowane według wybranego programu wychowania przedszkolnego, wyzwalające aktywność dziecka w różnych sferach rozwojowych.

          10.30 – 11.00   BAWIMY SIĘ DOWOLNIE W SALI

          Zabawy swobodne dzieci lub przy niewielkim udziale nauczyciela. Praca indywidualna z dzieckiem.

          11.00 – 12.00  SPACERUJEMY, BAWIMY SIĘ NA ŚWIEŻYM POWIETRZU

          Gry i zabawy ruchowe na powietrzu, w tym zajęcia sportowe, obserwacje przyrodnicze, prace porządkowo-ogrodnicze, spacery i wycieczki. W przypadku nieodpowiedniej pogody gry i zabawy ruchowe w salach.
           

          12.00– 12.30 PRZYGOTOWUJEMY SIĘ DO OBIADU, OBIAD
          Wyrabianie nawyków i czynności higienicznych, kulturalnych, związanych z samoobsługą dziecka   oraz przygotowaniem do obiadu. Kształtowanie nawyków samodzielnego, estetycznego i kulturalnego zjadania posiłku.

          12.30 – 14.30 - zajęcia dodatkowe wg harmonogramu zajęć, realizacja [rojektu Kasztanowe przedszkole

          lub

          12.30-14.30 - BAWIMY SIĘ W KĄCIKACH ZAINTERESOWAŃ LUB NA PLACU ZABAW
          Zabawy ruchowe, edukacyjne i wychowawcze organizowane przez nauczyciela oraz podejmowane z inicjatywy dzieci, obserwacja pedagogiczna, praca indywidualna, udział w zajęciach dodatkowych.

          14.30-15.00 JEMY PODWIECZOREK
          Wyrabianie nawyków i czynności higienicznych, kulturalnych, związanych z samoobsługą dziecka oraz  przygotowaniem do posiłku.
          Kształtowanie nawyków samodzielnego, estetycznego i kulturalnego zjadania posiłku.

          15:00-17:00 BAWIMY SIĘ W KĄCIKACH ZAINTERESOWAŃ LUB NA PLACU ZABAW

          Zabawy edukacyjne i wychowawcze organizowane przez nauczyciela oraz podejmowane z inicjatywy dzieci, zabawy integrujące grupę zróżnicowaną wiekowo, zabawy swobodne na placu zabaw.
          Rozchodzenie się dzieci.


          Podstawa programowa wychowania przedszkolnego realizowana jest w godzinach 7.30 – 12.30

          Dzieci należy przyprowadzić do godz.8.00, a odbierać najwcześniej  od godziny 12:30

           

          Pierwszy tydzień września

           

          Pierwszy tydzień nowego roku szkolnego za nami. Wakacje dobiegły końca, ale w naszej grupie nikt nie martwi się z tego powodu, ponieważ u nas zawsze panuje wesoła atmosfera.

          Dzieci wróciły po wakacjach wypoczęte i gotowe na nowe wyzwania. Biedronki miały sporo zabaw integracyjnych, przypomniały sobie zasady obowiązujące w przedszkolu, a także ćwiczyły motorykę małą podczas wykonywania pracy plastycznej. Nie mogło zabraknąć w pierwszym tygodniu zabaw na świeżym powietrzu .To był udany tydzień!

           

          DZIEŃ KROPKI

           

                            15 września Biedronki obchodziły Dzień kropki. Jest to dzień odwagi, kreatywności i zabawy. Dzieci uważnie słuchały opowiadania jak to zwyczajna kropka zmieniła świat małej dziewczynki o imieniu Vashti. Historia ta uświadomiła przedszkolakom, że każdy z nas ma jakieś ukryte zdolności, talent Podczas zajęć nie mogło zabraknąć zabaw, a także pracy plastycznej, którym głównym tematem była kropka, a wszystko odbywało się podczas słuchania nowo poznanej piosence o kropce.

          DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

          20 września obchodziliśmy ważne święto – Dzień przedszkolaka. Na początku uczestniczyliśmy w Pasowaniu na Przedszkolaka, na którym Pani Dyrektor pasowała nowo przyjęte dzieci, a następnie po słodkim poczęstunku były zabawy i tańce. To był wyjątkowy dzień.  

           
           

           

          Przejście dla pieszych

           

          DZIEŃ PATRONA

           

           19 października w naszej szkole obchodziliśmy dzień Patrona. Biedronki również nie zapomniały o tak ważnym dniu. Z tej okazji podjęliśmy rożne działania mające na celu uczczenie naszego patrona Błogosławionego Ks. Jerzego Popiełuszki.
           

          JESIENNE DARY

          W październiku tematem przewodnim była jesień i jej dary. Biedronki poznały owoce, warzywa oraz inne dary jakie daje nam jesień. Dzieci przyniesione wcześniej pomoce wykorzystywały w różny sposób: tworzyły figury, ludziki, segregowały, czy tworzyły zbiory. Dary służyły nam również jako liczmany, czy pomoce do prac plastycznych bądź innych zabaw ruchowych.

           

           

          W CZASIE DESZCZU DZIECI SIĘ NIE NUDZĄ

          Gdy za oknem wieje wiatr i pada deszcz nasza grupa spędza aktywnie „czas wolny” wykorzystując zasoby przedszkola.

           

           

          Dzień postaci z bajek

          5 listopada przypada dzień postaci z bajek. W naszym przedszkolu obchodziliśmy go w poniedziałek  6 listopada. Biedronki tego dnia przebrały się za swoje ulubione postacie z bajek. Dzieci chętnie prezentowały swoje stroje. Tego dnia były również różne gry i zabawy związane z bajkami nowoczesnymi oraz tradycyjnymi.

           

          JESIENNA MUZYKA

          W dniach 13-17.11 podczas zajęć w przedszkolu rozmawialiśmy o stylach muzyki, a także poznawaliśmy instrumenty muzyczne. Biedronki próbowały swoich sił podczas muzycznych zajęć z użyciem wcześniej poznanych instrumentów, a także zapoznały się z takimi zawodami jak: kompozytor, akompaniator, piosenkarz. W tym tygodniu nie zapomnieliśmy również o zajęciach sportowych, które są niezwykle ważne w rozwoju małego dziecka. Tor przeszkód był doskonałą zabawą, a także wysiłkiem dla każdej biedroneczki.

          DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

          27 listopada 2023 r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy dzień pluszowego misia. Tego dnia dzieci mogły przynieść i pochwalić się swoją ulubioną maskotką i zarazem najlepszym przyjacielem. Były wspólny gry, zabawy, tańce, nawet budowanie domów dla pluszaków. Tego dnia nie mogło również zabraknąć zabaw na świeżym powietrzu, zwłaszcza jeśli chodzi o pierwsze zabawy na śniegu. To był wyjątkowy dzień.

          MIKOŁAJKI

          6 grudnia obchodziliśmy w naszej grupie Mikołajki. Dzieci z tej okazji ubrały się na czerwono i opowiadały o swoich porannych przygodach z Mikołajem. Tego dnia  do naszej grupy zawitał gość specjalny- Święty Mikołaj, który rozdał dzieciom po upominku. Dzieci podejrzewały, że może ktoś do nich zawitać i z tej okazji nauczyły się specjalnego wiersza dla swojego gościa. Biedronki były zachwycone wizytą Mikołaja, a także upominkami, które od niego dostały

           

          ODLICZAMY DO ŚWIĄT

          1 grudnia w naszej grupie pojawiła się tajemnicza choinka z 24 gwiazdkami. Dzieci dowiedziały się, że ta choinka to nasz kalendarz adwentowy i codziennie będziemy odczepiać po jednej gwiazdce i wykonywać zadania przepisane do danego dnia. 1 grudnia dzieci zadaniem było ubranie choinki w sali. Biedroneczki były zachwycone zadaniem i wykonywały je z zaangażowaniem. Dzieci każdego dnia z niecierpliwością czekają na nowe danie.

           

          WSZĘDZIE BIAŁO

          W dniach 15.01-19.01 Biedronki rozmawiały o śniegu i lodzie. W tym tygodniu dzieci badały śnieg i lód,  poznając ich właściwości, sposób topnienia czy zamrażania. Przedszkolaki bawiły się w laboratorium naukowe, przeprowadzając eksperymenty z wodą i lodem. Dzieci obserwowały, jak woda topnieje, paruje czy zamarza. Nie mogło zabraknąć również zabaw na śniegu. W tym tygodniu rozmawialiśmy również na temat życia w okolicach okołobiegunowych, poznaliśmy wygląd i cechy charakterystyczne zwierząt zamieszkujących krainę wiecznej zimy.
           
           

          PIECZEMY GOFRY

          W dniu 18.01.2024r. Biedronki zamieniły się w małych kucharzy zapoznając się z przepisem na gofry. Dzieci z wielkim zaangażowaniem odmierzały składniki i wspólnie wsypywały do miski. Zadaniem Pani było tylko upiec gofry. Dzieci z niecierpliwością czekały aż gofry będą gotowe. Wszędzie unosił się wspaniały aromat pieczonego ciasta.  Każdy mógł sam zdecydować z czym będzie je jadł. Gofry były tak pyszne, że co niektórzy skorzystali z dokładki.

           

          TŁUSTY CZWARTEK

               8 lutego w naszym przedszkolu obchodziliśmy tłusty czwartek. Tego dnia Biedronki poznały tradycję i obrzędy związane z tym świętem. Odbyły się również zabawy muzyczno-ruchowe, matematyczne oraz plastyczne. Oczywiście w tym dniu nie mogło zabraknąć degustacji pysznych pączków. Była to okazja do świetnej zabawy, ale też do przypomnienia i kultywowania polskich zwyczajów.

           

          W KRAINIE BAJEK I BAŚNI

          W dniach 19.02-23.02 Biedronki zagłębiały temat dotyczący kina i teatru. Dzieci poznały nowe zawody takie jak aktor, scenarzysta, kamerzysta, scenograf czy reżyser oraz zapoznały się z rodzajami teatrów, czy spektakli teatralnych. Przedszkolaki przypomniały sobie zasady oglądania przedstawienia teatralnego, by same później mogły zamienić się w małych aktorów, reżyserów czy scenarzystów przedstawiając swoje wcześniej wymyślone przedstawienie. Na spektaklu nie mogło zabraknąć pacynek oraz biletów, które dzieci wykonały samodzielnie.

           
           
          W PREHISTORYCZNYM ŚWIECIE
           
          Wszystkie dzieci fascynują dinozaury, dlatego tydzień z prehistorią i dinozaurami był dla Biedronek niezwykłą przygodą. W dniach 26.02-01.03 przedszkolaki poznały historię tych niezwykłych gadów, kiedy żyły, czym się żywiły i jak wyglądały. Dzieci uczestniczyły w różnorodnych grach i zabawach dotyczących tego tematu. Dowiedziały się, czym różni się praca archeologa od pracy paleontologa. Najbardziej biedronkom spodobało się wcielenie w role paleontologa. Przedszkolaki same musiały odnaleźć szczątki dinozaurów i dokładnie je ze sobą połączyć. Dodatkowo wydobywanie dinozaurów z wcześniej przygotowanych skamielin było niezwykłym doznaniem sensorycznym. Ten tydzień z pewnością pogłębił wiedzę dzieci, a u niektórych rozbudził nową pasję.
          WSZYSTKO ROŚNIE
           

          W dniach 18-22.03 Biedronki  przywoływały wiosnę, bawiąc się w małych ogrodników. Dzieci poznały zawód ogrodnika i na własnej skórze mogły się przekonać, na czym polega jego praca. Przedszkolaki po teoretycznym zapoznaniu się z kolejnością sadzenia roślin przeszły do zajęć praktycznych i same sadziły cebulkę oraz siały rzeżuchę, oraz owies. W tym tygodniu nie mogło zabraknąć przywitania pierwszego dnia wiosny.  Dzieci ubrane na zielono bądź w kwiaty wykonywały różne zadania, które Pani Wiosna im przygotowała. Następnie wraz z innymi grupami Biedronki witały Wiosnę na boisku szkolnym.

          WIELKANOCNE ZWYCZAJE

          W ostatnim tygodniu marca do biedroneczek zawitał gość specjalny – zajączek Psotnik. Niestety nie zdążył przywitać się z przedszkolakami, ale zostawił im specjalny list, a w nim zadania na ten tydzień, które miały pomóc dzieciom w przygotowaniu się do nadchodzących świąt Wielkanocnych. Biedronki z uwagą słuchały listu czytanego przez nauczyciela i dzielnie wykonywały zadania, dzięki czemu poznały tradycje związane z Wielkanocą, symbole związane z tymi świętami oraz ich znaczenie, a także wykonały ozdoby wielkanocne, które zdobiły naszą salę. Pod koniec tygodnia zajączek nie zapomniał wynagrodzić dzieciom dobrze wykonanych zadań i zostawił im po drobnym upominku. Dzieci były bardzo szczęśliwe!

           
           
          NA WIEJSKIM PODWÓRKU
           
          W dniach 08-12.04 grupa Biedronki rozmawiała o  zwierzętach mieszkających w gospodarstwie wiejskim. Dzieci rozpoznawały zwierzęta po odgłosach, zagadkach, a także zdjęciach. Po rozpoznaniu wszystkich zwierząt Biedronki poznawały rodziny wiejskiego podwórka oraz pomieszczenia, w których mieszkają. Najciekawszą częścią tygodnia okazał się temat „Jak powstaje” – dzięki czemu dzieci dowiedziały się, co nam dają poszczególne zwierzęta i co z tym produktów dalej możemy zrobić.
          DBAMY O ZIEMIĘ

           

          W dniach 22-26.04 nasza grupa rozmawiała o tym, w jaki sposób może dbać o naszą planetę. Mówiliśmy o utrzymywaniu porządku w domu, na podwórku, jak należy zachować się w lesie, o zanieczyszczeniu wody, segregacji śmieci oraz używania surowców wtórnych. Biedronki chętnie słuchały opowiadań, a także czynnie uczestniczyły w zajęciach. Dzieci znając zagrożenia płynące z zanieczyszczeń środowiska, obiecały dbać o naszą planetę, a to dopiero początek ich aktywności proekologicznych